Dr. Onur Aydınoğlu: İlgi Duyan Herkesi Bekliyoruz

Dr. Onur Aydınoğlu: İlgi Duyan Herkesi Bekliyoruz

Geleneksel Çin tıbbı ve Natüropati Uzmanı Dr. Onur Aydınoğlu, CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programında Geleneksel Çin tıbbını anlattı.

Geleneksel Çin tıbbının, en az beş bin yıllık geçmişe sahip doğal ve bütüncül bir tıp sistemi olduğunu ifade eden Dr. Onur Aydınoğlu, bu tıp sisteminin günümüzde tüm dünyada hızla gelişmekte ve yayılmakta olduğunu, etkisi ve güvenilirliğinin kabul gördüğünü söyledi.

Geleneksel Çin tıbbının, hastalıkları tedavi etmek veya engellemek için Yin ile Yang'ın ya da dişil ve eril unsurların dengesini sağlamak veya korumak prensibi üzerine kurulduğunun altını çizen Dr. Aydınoğlu, "Geleneksel Çin tıbbı uygulamalarının merkezinde, bireyin doğal olarak iyileşme yetisini güçlendirmek yatar. Bireyin sağlığını; fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak değerlendirir. İnsan sağlığını, doğanın tüm karmaşıklığı ve çok yönlülüğü ile bağlantılı bir olgu olarak ele alır. Teşhis sürecinde, sadece hastanın birincil sağlık sorunları hakkında değil, ayrıca duygusal halleri, arzu ettiği tatlar, tercih ettiği iklim ve sorunla ilgisi yokmuş gibi görünebilecek farklı alanlar hakkında da detaylı sorular sorulur." dedi.

Geleneksel Çin tıbbının, modern Batı tıbbından farklı bir evren görüşüne dayandığını söyleyen Dr. Onur Aydınoğlu, "Genel olarak, Batı tıbbı bedeni çevresinden izole bir sistem olarak algılar ve tedavi eder. Sağlığı ise hastalık belirtilerinin olmaması hali olarak tanımlar.  Geleneksel Çin tıbbı, sağlığı da dinamik bir süreç olarak tanımlar. Bu dinamik süreç, fizyolojik, psikolojik ve ruhsal unsurların bütünlüğü ve dengesinin korunması sürecidir." ifadelerini kullandı.

İçsel Hareket Sanatı Tai Chi ve Qigong Nedir?

Günümüzde çoğunlukla sağlık ve uzun yaşam amacıyla kullanılan bir terapi olarak uygulanmakta olan Tai Chi ile ilgili de bilgi veren Dr. Aydınoğlu, "Tai Chi'nin faydaları fiziksel ve zihinseldir. Tam bir gevşeme ve kaslarda olabildiğince yumuşaklıkla uygulanır. Farkındalığı arttıran hareketli bir meditasyon yöntemidir. Düzenli Tai Chi çalışmak, vücutta daimi akupunktur etkisi yaparak bedenin sahip olduğu iyileştirme potansiyelini uyararak harekete geçirir ve uzun vadede yaşam kalitesini arttırır. Çok ileri yaşlarda bile Tai Chi çalışılabilir. Tai Chi aynı zamanda üst düzeyli bir Qigong çalışmasıdır. Yaşı, sağlık durumu ne olursa olsun, herkes Tai Chi çalışabilir. Tai Chi her zaman makul kalmayı ve aşırıya asla kaçmamayı öngören felsefesi sayesinde tüm bedensel çalışmalar içinde uygulanması en güvenli olanıdır ve ileri yaşlara kadar kaliteli ve sağlıklı bir yaşamı garanti eder." diye konuştu. Dr. Aydınoğlu, Qigong'un ise daha geniş kapsamlı bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.

 

Tai Chi ve Qigong Platformu: İNTERNA

Dr. Aydınoğlu, Tai Chi ve Qigong eğitmenleri olarak bir çatı altında toplanarak kurdukları "İNTERNA" adlı platformdan da bahsetti, "Bu bir dernek ya da vakıf değil. Sadece arkadaş grubu. 'Bizden bir şeyler öğrenmek isteyen takipçilerimizi bir çatı altında toplayalım' mantığı altında kurduk. Bu çok güzel oldu. Birbirimizden çok faydalanıyoruz. Öğrencilerimiz birbirleriyle tanışıyorlar. İNTERNA olarak da üç yıldır festival organize ediyoruz. Her sene katılım artıyor. Bu da bizi mutlu ediyor." dedi.

4.Tai Chi ve Qigong Festivali 18 Nisan'da Darıca'da

İNTERNA platformu olarak üç yıldır Tai Chi ile Qigong festivali düzenlediklerini ve bu festivalin Türkiye'de ilk ve tek olduğunu belirten Dr. Onur Aydınoğlu, "Bu sene nisan ayında dördüncüsünü düzenleyeceğiz. 18-21 Nisan tarihleri arasında Darıca'da üç tam gün sürecek. İlk ders sabah 06.00'da sonuncusu gece 00.00'da olmak üzere birer saat arayla derslerimiz olacak. İlk defa katılacak olanlara da uygun temel bilgileri veren bir programımız var. İlgi duyan ve denemek isteyenleri bekliyoruz. Katılmak isteyenler, interna.org web sitesinden bilgi edinebilir. Günübirlik katılım da mümkün. Ancak biz üç tam gün boyunca katılmalarını öneririz." ifadelerini kullandı.