Dr. Dilek Başaran Yüz Dolgusunu Anlattı

Dr. Dilek Başaran Yüz Dolgusunu Anlattı

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programının bu haftaki konuğu Dr. Dilek Başaran oldu. Yüz dolgusu hakkında bilgi veren Dr. Başaran, dolgu maddesinin hyalüronik asitten oluştuğunu belirterek, "Hyalüronik asit cildimize nemini veren bir madde ve cildimizde var. Bu madde cildimiz tarafından her gün üretildiği gibi tüketiliyor da. Cilde dolgu olarak enjekte ettiğimizde de özel bir teknoloji sayesinde birbirine bağlanıyor ve böylelikle erime ve tüketilme süresi uzuyor. Dolayısıyla 5 yıla kadar vadeli dolgular yapılabiliyor." diye konuştu.

Ciltte meydana gelen sarkmaların derinin altındaki derin yağ pedlerinin erimesi nedeniyle meydana geldiğini ifade eden Dr. Dilek Başaran, eriyen yağ pedlerinin yerine yapılan dolgulamalarda cildin eski haline dönüştüğünü, dolgu maddesinin kaybolurken de neme dönüşerek kaybolduğunu dolayısıyla bunun da cilde bir nevi bakım yaptığını söyledi.

Dolgu uygulanan bölgenin hareketli ya da hareketsiz olmasına bağlı olarak erime süresinin değiştiğini belirten Dr. Başaran, "Bölge hareketli bir bölgeyse hızlı erir. Dudağa ve şakağa konulan dolgular daha farklı sürelerde eriyor ama ne kadar erirse erisin bir miktar kalıyor. Vücut tamamen yok etmiyor, bir yandan da tedavi etmiş gibi oluyor. Hastaların korktuğu gibi tekrar sarkma olmuyor" dedi.

"5 Yıla Kadar Dayanaklı Dolgu Yapılabiliyor"

Dolgu maddelerinin dayanıklılık sürelerinin değiştiğini, dudak bölgesinde bu sürenin ortalama 9 ay, hareketsiz bölgelere geçtikçe 1- 3 yıl olduğunu ancak özel teknolojiyle yapılmış dolguların 5 yıla kadar dayanıklılığını koruduğunu belirten Dr. Başaran, "Çok ağrıya sebep olan bir uygulama değil. Çok ince iğneyle yapıyoruz. Hemen etki ediyor." İfadelerini kullandı.

Haber: Tülin Tonkuş