Dr Altay Atlı, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nı Değerlendirdi

Dr Altay Atlı, Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nı Değerlendirdi

Akademisyen Dr Altay Atlı, dün açılışı yapılan ve 10 Kasım'a kadar sürecek olan Shanghai'daki Uluslararası İthalat Fuarı'ndan ilk izlenimlerini aktardı. Atlı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in katılarak, yaptığı konuşma ile açılan fuarın ilk gününde aşırı bir yoğunluk ve açılış töreni nedeniyle ciddi seviyede güvenlik önlemleri olduğunu dile getirdi. 

CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Altay Atlı şu şekilde konuştu; "Ayrıca fuara paralel olarak, fuar alanı içerisinde düzenlenen, bir uluslararası ekonomi medyası ve Think Tank düşünce kuruluşları forumu yapıldı. Benim fuara katılış sebebim de buydu. Farklı ülkelerden 600  medya ve Think Tank düşünce kurulu temsilcisi katıldı. Çin'in ekonomik açılımlarıyla ilgili sunumlar yapıldı. Çok büyük bir organizasyon ve yeni yapılmış tesisler, çok etkileyiciydi. Türkiye'den fuara katılan yaklaşık 40 tane firma kendi ürünlerini sergiliyor. Ayrıca bir de ülke standları var ve orada da ülkelerin tanıtımı yapılıyor. Her ülkenin standı olmamasına rağmen, Türkiye'nin bir standı var.

Uluslararası bir ithalat fuarı düzenleyerek Çin, dünyaya çok güçlü bir mesaj veriyor. Bu nedenle de ölçek bu denli büyük tutuluyor ve bir yandan da forumlar düzenleniyor. Mesaj; Xi Jinping bir süredir Davos'ta ve çeşitli yerlerde küreselleşme ve ekonomik açılımların devam edeceği ile ilgili ve Çin'in bunun daha fazla bir parçası olacağını ve ABD kastedilerek, bazı ülkeler korumacılığa, tek taraflılığa doğru ve yurtdışına kapanmaya başlarken, Çin'in aksine daha fazla açılacağını belirtmiştir. Bu fuarın amacı, Çin'in ticarette dünyaya daha çok mal satmanın yanı sıra dünyadan da daha fazla mal alacağının vurgulanmasıydı.  Xi Jinping yaptığı açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı; "Bundan sonra Çin'in ithalatını arttırması söz konusu olacaktır. Bu Çin'in gelecekteki kalkınması açısından önemlidir. İthalatın artması demek aynı zamanda Çin'de insanların gelirlerinin artması ve alım güçlerinin artması demektir.  Çin'in kapıları hiçbir zaman kapanmayacak, aksine giderek daha fazla açılacaktır."