Doktor Alena Sar CRI TÜRK'e Acil Tıbbi Durumlar ve Kazalarda İlk ve Acil Yardımı Konuştu

Doktor Alena Sar CRI TÜRK'e Acil Tıbbi Durumlar ve Kazalarda İlk ve Acil Yardımı Konuştu

CRI TÜRK'te yayınlanan Doktorla Randevu programında bu hafta acil tıbbi durumlar ve kazalarda ilk ve acil yardım gündeme geldi.

Tülin Tonkuş'un sunduğu Doktorla Randevu'ya konuk olan Acil servis doktoru Alena Sar, acil servislerde öncelik belirlemek amacıyla yeşil, kırmızı ve sarı alan olarak sınıflandırma yapıldığını, kırmızı alanın; ilk 15 dakika içinde müdahale edilmesi gereken ağır hastaları, sarı alanın; biraz daha hafif, bayılma gibi, rahatsızlıkları, yeşil alanın ise poliklinik düzeyindeki hastaları kapsadığını ifade etti.

İlkyardımda "koruma, bildirme ve kurtarma" şeklinde 3 aşamanın olduğunu ifade eden Dr. Alena Sar, korumanın, kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek için olay yerinin değerlendirilmesini kapsadığını ve en önemli işlemin olay yerinde oluşabilecek tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturma olduğunu, bildirmenin; olayın mümkün olan en kısa süre içinde gerekli yardım kuruluşlarına bildirmek, kurtarmanın da, olay yerinde hastaya müdahalenin en hızlı şekilde yapılması olduğunu söyledi.

Herhangi bir kaza veya hastalık durumunda 112 aranacağı vakit dikkat edilmesi gereken hususlar olduğuna da dikkat çeken Dr. Alena Sar, bu esnada sakin ve soğukkanlı bir kişinin 112'yi araması gerektiğini, 112 tarafından sorulan sorulara anlaşılır ve net cevap verilmesi, kesin bir yer ve adres verilmesi, adres tam bilinmiyorsa bölgede en çok bilinen bir mekanın belirtilmesi, kimin hangi numaradan aradığının bildirilmesi, hasta ya da yaralının adı ve olayın tanımının yapılması, bir ilkyardım uygulaması yapıldıysa nelerin yapıldığının belirtilmesi ve 112 hattında bilgi alan kişi telefonu kapatmadan telefonun kapatılmaması gerektiğini söyledi.

İlkyardımda hayat kurtarma zincirinin de önemli bir aşama olduğunu, bu aşamanın 4 halkadan oluştuğunu belirten Dr. Alena Sar bunları "Öncelikle sağlık kuruluşuna haber verilmesi, olay yerinde temel yaşam desteği verilmesi, ambulans ekiplerince müdahalenin yapılması ve hastane acil servisinde müdahale yapılmasıdır" diyerek açıkladı.

Acil servislerde her türlü hastayla karşılaşabildiklerini ifade eden Dr. Alena Sar, gecede hasta sayısının iki binlere kadar çıkabildiğine dikkat çekti. Dr. Sar, poliklinik hastalarının ilk anda acil servise başvurmak yerine biraz kendine zaman vermesi gerektiğini, en azından bir süre bekleyip rahatsızlığının geçmemesi halinde acile başvurması gerektiğini belirtti.

Uzuv Kopması Durumunda Ne Yapılmalı?

İlk yardımda uzuv kopmasında eğitimli olmanın hayati önem taşıdığını ifade eden Dr. Alena Sar, turnike uygulamasının sadece çoklu trafik kazalarında sağlık çalışanının yaralılara yetişememesi durumunda uygulanması gerektiğini, aksi halde doku kaybına neden olabildiğini, turnike yapıldığı takdirde bunun acil servis yetkililerine bildirilmesi gerektiğini söyledi.

Uzuv kopmasında yapılması gerekenin 1 saat içerisinde uzuvu temiz bir torbanın içine koyup, torbanın çok iyi kapatılarak, bu torbanın bire bir oranda buzlu suyun içinde muhafaza etmek olduğunu belirten Dr. Sar, 6 saat içerisinde de mümkünse hastanın uzuvla birlikte acile yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.