“Doğu Rüzgârı”nın önlenemez yükselişi

“Doğu Rüzgârı”nın önlenemez yükselişi

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü vesilesiyle başkent Beijing'de gerçekleştirilen askeri geçit töreni dünya gündeminde yer buldu.

1 Ekim'de Tian An Men Meydanı'nda düzenlenen törene 15 bin asker, 160 hava aracı, 580 askeri ekipman katılırken, gösteride yer alan envanterin yüzde 40'ı ilk kez sergilendi. Özellikle Dongfeng (Doğu Rüzgârı) füzelerinden DF-41 ve  DF-17 modelleri uzmanların ilgi odağı oldu.

DF-41 ve DF-17 caydırıcılık yönünden stratejik öneme sahip olsa da çok farklı teknolojik yenilikler ve üstün mühendislikler içeriyor.

DONFENG-41 (DF-41)/CSS-X-20

DF-41 katı yakıtlı bir kıtalararası balistik füzedir. Tamamı Çin üretimi olan füzenin operasyon menzili 12 bin ila 15 bin kilometre (km) arasında değişebiliyor. Füze 10 adet termonükleer savaş başlığını taşıyabilirken, savaş başlıkları bağımsız 10 ayrı hedefi vurabiliyor. DF-41 fırlatmanın ardından saatte 25 Mach yani ses hızından 25 kat hızlı bir şekilde atmosfer dışından hedefine ilerleyebiliyor.

Füzenin bir diğer caydırıcı unsuru ise mobil bir lançere sahip olması. Bu sayede ne zaman nereden fırlatılacağı kesin şekilde bilinemiyor. DF-41 yine yerli üretim olan 16x16 Tian HTF5980 aracında taşınıp fırlatılıyor.

DF-41 kendi kategorisinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üretimi "Minuteman III" füzesi veya Rusya'ya ait "RS-12 TOPOL" füzelerinden daha yüksek operasyon menziline sahip.

DONFENG-17 HİPERSONİK FÜZE (DF-17)

DF-17 orta menzilli hipersonik füze bu yıl ilk defa tanıtılan füzeler arasındaydı. Orta menzilli bir füze olan DF-17 maksimum 2,500 km mesafeye ulaşabiliyor. Katı yakıtlı füze 5 Mach hıza ulaşabiliyor. Peki düşük menzil ve hıza sahip bu füzeyi faklı kılan ne?

HDF-17 füzesi aslında hipersonik kayma aracı (Hypersonic Glide Vehicle) olarak tabir edilen savaş başlığı DF-ZF'yi taşımak için tasarlanmış bir füzedir. Bu nedenle diğer DF serisi füzelerin aksine daha farklı bir dizayn ile karşımıza çıktı.

Aslında hipersonik füze tanımı 5 Mach hızı geçen tüm askeri ve sivil kullanımdaki füzeler için kullanılabilir, ancak burada dikkat edilmesi gereken DF-17'nin bir hipersonik kayma aracı olan DF-ZF başlığını taşıyacak şekilde tasarlanmış olması.

"BU FÜZELERİ DURDURACAK SİSTEM MEVCUT DEĞİL"

Söz konusu DF-ZF savaş başlığının DF-17'den ayrıldıktan sonra çok yüksek hızlarda manevra yapabilmesi hava savunma sistemleri etkisiz hale getiriyor. Yani saatte ortalama 30 Mach hıza ulaşmış ve radardan kaçma kabiliyetindeki savaş başlığını durduracak bir hava savunma sistemi henüz mevcut değil.

ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı General John Hyten, geçen yıl mart ayında yaptığı açıklamada, "Bize karşı böyle bir silahın kullanılmasında, savunma yapacak bir sisteme sahip değiliz." demişti. Bu açıklama DF-ZF tipi savaş başlıklarının ABD'nin en gelişmiş radar sistemlerini kolaylıkla aşabildiğini gösteriyor.

BİLGİLENDİRİLMİŞ SAVAŞ TEKNOLOJİSİ İLE ORDU MODERNİZASYONU

Başta ABD olmak üzere birçok Batılı medya, ticari başarılarda olduğu gibi Çin'in askeri başarılarını da tehdit olarak yorumlamaya devam ederken, uzmanlar bu ilerleyişin ABD ordusunu geride bırakacak gelişmeler olduğu kanısında.

Sidney Üniversitesi Uluslararası Güvenlik Programı Başkanı Sam Roggeveen'ın Wall Street Journal gazetesinde yayımladığı, "Çin silah konusunda Amerika ile farkı kapatıyor" adlı makalede, "Çin, bugün askeri teknolojinin kimi alanlarında Batılı ulusların önüne geçti." ifadelerini kullanmıştı.

Çin'in silah ve savunma sanayisindeki başarıları, "Saldırıya uğramadıkça ilk saldıran olmayacağız" doktirini altında ilerliyor. ABD tarafından Güney Kore'ye konuşlandırılan Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) bölgedeki stratejik denge ve Çin'in ulusal çıkarlarına zarar vermişti. Bu bağlamda Çin'in caydırıcı gücünü artırmak istemesi ulusal çıkarları açısından en doğal hakkıdır.

1 Ekim'den kısa süre önce Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi tarafından yayımlanan "Yeni Dönemde Çin'in Milli Savunması" adlı Beyaz Kitap'ta, Halk Ordusundaki modernizasyon çalışmalarına dair raporlara yer verilmişti. "Çin Halk Ordusu genel olarak silah ve teçhizatlarını güncelleyip, ana muhabere ekipmanları ile dengeli bir şekilde geliştirilip çalıştırılmalı" satırları, Çin'in savunma sanayisinde istikrarlı bir ilerleyiş sürdüreceğinin kanıtı oldu. 

Haber: Mehmet Emre Öztürk