Doğu Perinçek: Hollanda Meclisi'nin Kararı, Uluslararası Hukuka Aykırıdır

Doğu Perinçek: Hollanda Meclisi'nin Kararı, Uluslararası Hukuka Aykırıdır

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün akşam Hollanda Meclisinden, 1915 olaylarını Ermeni Soykırımı olarak tanıdığına dair çıkan karar hakkında, "Bu karar hukuk dışıdır ve uluslararası hukuka aykırıdır" değerlendirmesinde bulundu. Perinçek, Hollanda Hükümeti'nin Dışişleri Bakan vekilinin yaptığı konuşmada, soykırıma hükmetme hakkının yalnızca uluslararası ceza mahkemesinde olduğunu belirttiğini dile getirerek, Hollanda Meclisi'nin böyle bir hüküm verme yetkisinin olmadığını söyleyerek, Türkiye açısından olumlu bir açıklama yaptığının altını çizdi. CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında son gelişmeleri değerlendiren Doğu Perinçek, "meclisler, parlamentolar, cumhurbaşkanları, hükümetler, belediye meclisleri, akademik kuruluşlar, soykırıma hükmedemezler çünkü Birleşmiş Milletler 1948 sözleşmesine göre; herhangi bir durumda soykırım işlendiğine hükmedebilecek tek makam, suçun işlendiği iddia edilen ülkenin yetkili mahkemesi veya uluslararası ceza mahkemesidir" dedi.

"Dışişleri Bakanlığımız maalesef Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini anlamamış"

Perinçek, "Hollanda'daki tüm hukuki yolları deneyeceğiz ve sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine giderek, Hollanda Hükümetinin sırtını orada yere yapıştıracağız" ifadelerini kullandı. Doğu Perinçek, "Dışişleri Bakanlığımız henüz Hollanda'nın Dışişleri Bakanlığı kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini anlamış değil, çünkü Bakanlığımız hala, bu konuda istediğimiz gibi fikrimizi beyan edebilme özgürlüğü kazandık diyor oysa ki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi aynı zamanda bize 1915'te soykırım suçu işlenmedi çünkü bu konuda bir mahkeme hükmü yok diyerek bize konuşma hakkı tanıyor" dedi. Perinçek, mahkemeler dışındaki kurumların böyle bir yetki kullanma hakkı olmadığını ve bunun mahkemenin yetkisini gasp etmek sayıldığını belirterek, "ancak Dışişleri Bakanlığımız, bizim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kazandığımız mevzileri anlamış değil ve gündeme de getirmiyor" ifadelerini kullandı.

"ABD karşıdaki cepheyi birbirine düşürmek için kışkırtıyor"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, tam Suriye yönetimi ile Türkiye'nin görüşme için kapının aralandığının konuşulduğu bir anda, bazı basın organlarının bir kesiminde Esad karşıtı haberler hakkında, "ABD gördü ki Suriye ve Rusya'nın desteğiyle, Türkiye, İran, Irak birleşerek, ABD'nin ikinci İsrail planını, Barzani'nin referandum girişimi yerle bir oldu. Kerkük'e Irak ordusu girerek, ABD'nin oradaki piyonları olan Peşmergeler tek bir kurşun atmadan kaçtılar" şeklinde konuştu. Perinçek, aynı olayın Suriye'de de gerçekleşebileceğini gören Amerika'nın elinde sadece PKK, biraz Barzani ve biraz da Suudi Arabistan kaldığı için karşıda oluşan cepheyi bölmeye birbirine düşürmek için Afrin'e Suriye giriyor, orada Türkiye ile çatışacak şeklinde bir takım kışkırtma girişimlerinde bulunuyorlar değerlendirmesinde bulundu. Doğu Perinçek, "genel olarak Türkiye'de kamuoyu, Suriye ile iş birliğinin zorunlu olduğunu görüyor" dedi.

"AKP ile MHP arasındaki bir dilenme ittifakıdır"

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında Doğu Perinçek, ittifak tartışmaları sürerken, işçinin, çiftçinin durumundan, Türkiye ekonomisine getirilecek çözümler, güvenliği nasıl sağlayacak, dış politikada neler yapılacak, Türkiye'nin hangi davalarına çare bulacakları gibi konuların hiç dile getirilmediğini, sadece 50+1'in konuşulduğunun altını çizdi. Perinçek, "AKP ile MHP arasındaki bir dilenme ittifakıdır, çünkü çözümlerden bahsetmediklerine ve vatandaşa bir çözüm sunmadıklarına göre, önümüzdeki dönemde bir yıl içinde ödenmesi gereken 230 milyar dolarlık açığı kapatmak üzere dışarıdan para dilenmek üzere bir koalisyon kurdular" ifadelerini kullandı.