Doğu Perinçek: Asıl Hedef Türkiye

Doğu Perinçek: Asıl Hedef Türkiye

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Suriye'ye yönelik operasyonu ve bu konuda Türkiye'nin politikasını değerlendirdi. Perinçek ABD'nin hedefinde yalnızca Suriye olmadığını, özellikle Batı Asya'da önemli mevzileri kaybettiğini ve karşısında Türkiye, Rusya, İran, Irak ve Suriye'den oluşan bir blok oluştuğunu dile getirdi. CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında son gelişmeleri değerlendiren Doğu Perinçek şu açıklamalarda bulundu; "ABD, karşısındaki Türkiye, Rusya, İran arasında oluşan ASTANA Birliği'ni bozmak ve bölgedeki PKK'nın ve İŞİD'in mevzilerini korumak amacıyla ve doğrudan doğruya Türkiye'ye karşı bir müdahale iddiasında bulunarak, bunu yapıyor. Asıl hedef İran deniyor yıllardan beri, ama esas zarar gören, kayıplar veren hep Türkiye oluyor. Son yıllara baktığımızda, ABD direkt Türkiye'yi parçalamak için silahlı kuvvetler kullanmaya başladı. Ayrıca ABD beş bin tır silahı, İran'a karşı mı yoksa Türkiye'ye karşı mı verdi? Mehmetçiğin kanı mı dökülüyor, İran askerinin kanı mı? Mayınlar Türkiye'de mi patlıyor, İran'da mı?  Esas olarak ABD'nin bölücü terör faaliyetinde Türkiye'yi hedef aldığı ortadadır.

Erdoğan Yönetimi'nin, ABD ile Beraber Hareket Edeceğini Düşünmüyorum

Doğu Perinçek, Türkiye'nin politikası hakkında; "Türkiye'nin başında bulunanlar, hiçbir şekilde ABD'nin tarafına geçemezler, öyle bir ihtimali ben pek görmüyorum çünkü Türkiye burada doğrudan hedeftir ve bunun altından hiçbir iktidar kalkamaz. Ama bu iktidarın, Suriye konusunda başından beri bocalamaları söz konusu. Özellikle anlaşılmaz bir Beşar Esad düşmanlığı var ki psikolojik bir durum haline gelmiş gözüküyor. Ama tabii ki Türkiye'nin dinamikleri var, geleceğine sahip çıkan önemli kuvvetler olduğundan ben Tayyip Erdoğan yönetiminin burada, ABD ile beraber hareket ederek, Suriye'yi parçalamak ya da ABD'nin buradaki durumunu kuvvetlendirmek gibi bir çizgiye girme ihtimalini görmüyorum" ifadelerini kullandı.

Dünya Siyasetinin Ağırlığı Asya'ya Kaydı ve Avrupa Buna Kayıtsız Kalamaz

Almanya merkezli Batı Avrupa, ABD'ye isyan ediyor. İngiltere bu casusluk olayından beri ABD'ye destek veriyor ama orada da ABD'den kopma eğilimleri var. Bizzat beni ziyaret eden İngiliz diplomatları, İngiltere'nin gelecekte Çin ve Rusya ile iş birliği yapacağını, ABD'nin güdümünde olmayacaklarını açık açık ifade etmek için beni ziyaret ettiklerini dile getirdiler. Batı Avrupa'da da ABD'den kopma eğilimi var, çünkü yükselen ekonomi, Çin, Hindistan ekonomileri. İcadlar Asya'da yapılıyor ve dünya siyasetinin ağırlığı da ekonomiyle birlikte Asya'ya kaydı. Dolayısıyla Avrupa'nın da buna kayıtsız kalma şansı yok.

Basınımız Büyük Bir Hata Yaptı

Perinçek, Rusya ve ABD restleşmesine dair hükümetin, sürekli Rusya ile Türkiye arasındaki bir kapışma olarak yorumlayıp anlattığını, ancak burada Türkiye'nin doğrudan hedef olduğunu görmeden, doğru bir siyaset üretmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Doğu Perinçek bu konuda şunları söyledi; "Basınımız da ABD ve Rusya arasında bilek güreşi gibi lanse ederek, büyük bir hata yaptı. Twit'ler Rusya ile ABD arasında atılıyor ama hedefte Türkiye, İran, Suriye de var. PKK'nın, ABD ve İsrail'in kuvvetleri olan İŞİD'in üzerine kararlılıkla giderek Fırat Kalkanı'nı gerçekleştiren ve ABD'nin menfaatlerine karşı Rus ya da İran ordusu ABD kuvvetlerine karşı Türkiye kadar açık ve kararlı bir tavır almadı. Tabii ki onlar da burada hedeftir ama basın, sanki esas hedef onlar da biz değiliz gibi bir resim çizmektedir. Aslında tüm dengeler, Türkiye'nin İran ve Rusya'nın yanına gidişiyle değişti. Bu nedenle ABD Türkiye'yi caydırarak, kontrolü altına almaya çalışıyor".