Doç.Dr. Serkan Keskin CRI TÜRK'te Açıkladı

Doç.Dr. Serkan Keskin CRI TÜRK'te Açıkladı

Şişli Memorial Hastanesi Onkoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Keskin, Cri Türk FM'de yayınlanan Doktor Randevu'ya konuk oldu.

Akciğer kanserine ilişkin yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Serkan Keskin, ülkemizde görülen akciğer kanseri oranlarında düşüş gözlemlendiğini ve yeni tedavi yöntemleriyle hastanın bu hastalıktan kurtulma şansının daha da arttığını belirtti.

Doç. Dr. Serkan Keskin, "Kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserinden sonra hem kadın hem de erkeklerde en sık görülen kanser türü akciğer kanseri. Ölüme neden olma açısından ise akciğer kanseri birinci sırada.  Yılda yaklaşık 40-50 bin kişi akciğer kanserine yakalanıyor. Tüm akciğer kanserlerinin yüzde 50'si dördüncü evrede yakalanıyor. Dördüncü evrede yakaladığımız akciğer kanserine uygulayacağımız tedavi yöntemlerinde önemli gelişmeler oldu. Ancak biz yine de erken evrede yakalamak istiyoruz." dedi.

Akciğer kanserinin birinci sebebinin sigara olduğunu ancak bununla birlikte aile hikayesi, kötü hava şartları, pasif içicilik, ağır metaller, radon gazına maruz kalmanın bu hastalığa yakalanmada etkili olduğunu ifade eden Doç. Dr. Serkan Keskin, "Sigarayı bırakınca risk azalıyor. Ama tamamen ortadan kalkmıyor. Ne kadar uzun sure bırakılmışa risk o kadar azalır." diye konuştu.

Elektronik Sigaralar Masum Değil!

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin elektronik sigaraları tercih ettiğini de hatırlatan Doç. Dr. Keskin, "Zararı sıfır demek doğru değil. Ancak zaman zaman kullanma yönünde bize de fikirlerimiz soruluyor. Elektronik sigaraların da içinde zararlı maddeler var. Az da olsa akciğer kanseri açısından risk olduğunu biliyoruz. En doğrusu iradeyle bırakmak." ifadelerini kullandı.

Haber: Tülin Tonkuş