Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş jinekolojik kanser türlerini anlattı

Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş jinekolojik kanser türlerini anlattı

CRI Türk Türkiye'de her hafta yayınlanan Tülin Tonkuş'un hazırlayıp sunduğu "Doktorla Randevu"nun bu haftaki konuğu Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş oldu.

Jinekolojik kanser türlerinin konuşulduğu programda, Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş, jinekolojik kanserlerin tarama yöntemleri ve belirtilerini anlattı.

Jinekolojik kanser türlerinin; yumurtalık, rahim ağzı, rahim, vajen, vulva ve tüp kanseri olarak sıralanabileceğini belirten Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş, bunlardan en sık görülen kanser türünün "rahim ağzı kanseri" olduğunun altını çizdi.

TÜRKİYE'DE EN SIK GÖRÜLEN RAHİM AĞZI KANSERİ

Rahim ağzı kanseri taramasının, cinsel aktivitesi olan her yaştan kadının mutlaka yaptırması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş, bu kanser türüne genellikle cinsel yolla bulaşan HPV virüsünün bazı türlerinin neden olduğuna işaret etti.

EN AZ GÖRÜLEN TÜRLER; VAJEN VE TÜP KANSERİ

Doç. Dr. Özdeş, "Vajen; iç genital organ ile dış yapı arasında bağlantı oluşturan doğum kanalıdır. Bebeğin rahimden çıkıp kat ettiği mesafeyi ifade eder. Jinekolojik kanserler içinde en az görülen türdür. Genellikle ileri yaşlarda görülür. Bizzat kendiliğinden oluşmaktan ziyade yakın organlardan kaynaklı olarak görülebilir. Tüp kanseri de yumurtalık kanseri ile birlikte değerlendirilir. Yumurtalık kanseri görüldüğünde etkilenebilen bir yapıdır." ifadelerini kullandı.

TARAMA YÖNTEMLERİ

Kadın Doğum polikliniklerinin genellikle şikâyet olmadan başvurulan bir yer olmadığını belirten Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş, ancak taramanın erken tanı için önemli olduğunu dile getirdi. Bu nedenle en sık görülen kanser türlerinden rahim ağzı kanseri taramasında alınabilecek bir olumsuz sonucun kanser gelişimi başlamadan müdahaleye olanak sağladığını söyledi.

TARAMA KİMLERE YAPILIR?

Rutin olarak bütün kadınlara yapılması önerilen tarama türünün rahim ağzı kanseri taraması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş, "Diğer taramalar belirli risk gruplarına yapılmalıdır." açıklamasında bulundu.

YUMURTALIK KANSERİ

Yumurtalık kanserinin özel bir kanser olduğunu ancak kötü bir namı olduğunu belirten Doç. Dr. Özdeş, "Eskiden bu kanser türü 'sessiz katil' olarak nitelendirilirdi. Diğer türlere benzemiyor. Çünkü çok geç belirti veriyor. Gelişmiş ülkelerde daha sık görülmekle beraber ABD'de rahim kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır." dedi.

YUMURTALIK KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Yumurtalık kanserinin geç belirti verdiğini, dolayısıyla genelde ileri evrede tanı konulduğunu bildiren Doç. Dr. Emel Kurtoğlu Özdeş, "İki yumurtalığımız var ve karnın içinde serbest duruyorlar. Bir problem olduğunda alanları çok geniş olması dolayısıyla etrafa fazla rahatsızlık vermediği için bunu anlamak zor oluyor. Belirtileri; son 1 yıl içinde ayda 12'den fazla ortaya çıkan erken doygunluk hissi, karın ya da kasık ağrısı, şişkinlik hissi, idrara sıkışık gitme şeklinde görülür." diye konuştu.

RAHİM KANSERİ

Rahim kanserini "En şanslı olduğumuz kanser türü" şeklinde nitelendiren Doç. Dr. Özdeş, rahimin dışarı açılan bir yapı olması dolayısıyla herhangi bir durumda kanamayla işaret verdiğini, bu nedenle jinekolojik kanserler içinde en erken tanı alabilen bir tür olduğunu belirtti.

VULVA KANSERİ

Vulva'nın dış genital yapı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Özdeş, "Dışardan baktığımızda görebildiğimiz yapıdır. Daha önceki yıllarda hep yaşlı kadın hastalığı olarak bilinirdi. Son yıllarda HPV'nin daha yaygın olarak görülmesi ve sigara kullanımı nedeniyle daha genç yaşlarda da görülür hale geldi. En sık rastlanan bulgusu 6 haftadan uzun süren kaşıntıdır." dedi.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/8TkvRM210ww