Diş Hekimi Gökhan Kahyaoğlu: Dişlerinizi Fırçalayamıyorsanız, Suyla Çalkalayın!

Diş Hekimi Gökhan Kahyaoğlu: Dişlerinizi Fırçalayamıyorsanız, Suyla Çalkalayın!

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programına katılan Diş Hekimi ve Müzisyen Gökhan Kahyaoğlu, ağız bakımı ve diş sağlığına ilişkin bilgiler verdi.

Kahyaoğlu, ağız bakımında en önemli faktörün diş fırçalamak olduğunu belirterek, "Bizim hastalarımızdan istediğimiz tek şey; dişlerini fırçalamaları… Ağız ve diş; sosyal hayatı etkileyen bir bölge. Rutin kontrollere de gidildiği takdirde ağız sağlığı korunmuş olur." diye konuştu.

Sabahları kahvaltıdan önce evden çıkmadan yapılan fırçalamaların diş için değil, kendimiz için yapıldığını söyleyen Diş Hekimi Gökhan Kahyaoğlu, "Bizim önerimiz sabah kahvaltıdan sonra dişin fırçalanması… Mümkünse öğle yemeğinden sonra da fırçalanmalı. Eğer iş yerindeyseniz, çalışıyorsanız ve imkân yoksa sadece duru su ile ağzı çalkalamak bile ağızdaki asit-baz dengesini nötrleştirme anlamında fayda sağlayacaktır ama en önemlisi de gece yatmadan diş fırçalamak. Aksi halde uyumadan önce dişler fırçalanmazsa bütün gece diş aralarında kalan yemek artıkları ağızda bakteri üretecektir. Bu da ağız ve diş sağlığı açısından son derece zararlı bir durum. Örneğin; sıcak bir ortamda bulunan bir tencerede yemek artıklarının olduğunu düşünelim. Tencerenin kapağını kapatıp bekletelim. Bu tencerede bakteriler oluşmaya başlar. Dolayısıyla yatmadan önce dişler fırçalanmadığı takdirde de bu durumla karşı karşıya kalırız." ifadelerini kullandı.  

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nasıldır?

Dişlerin; alt ve üst çenenin ayrılarak, üçer diş ilerleyerek fırçalanması gerektiğini belirten Diş Hekimi Gökhan Kahyaoğlu, "Diş ile diş etinin birleştiği yere doğru fırça bükülmeli ve her dişe hak ettiği ilgi gösterilmeli. Kişinin eli buna alışınca bu işlem çok hızlı olur. Ayrıca dişlerimizi fırçaladıktan sonra dilimizi dişlerimizin ön yüzünden gezdirmeyi alışkanlık haline getirelim ki, dilimiz dişlerimizin kaygan ve temiz haline alışsın. Böylelikle dişlerimizi fırçalamadığımız zaman, dilimizi dişlerimizde gezdirdiğimizde o temiz olmayan diş dokusu bizi rahatsız edeceğinden otomatik olarak dişlerimizi fırçalamaya yöneleceğiz." dedi.

Gökhan Kahyaoğlu'nun 4 Şarkılık Maxi Single'ı Çıktı!

Diş hekimliğinin yanı sıra müzikle de ilgilenen Gökhan Kahyaoğlu, 4 şarkılık bir maxi single hazırladı. Kahyaoğlu, "Müzikte birçok enstrümanla ilgilendim. Üniversite yıllarında gitar eğitimi, daha sonrasında keman eğitimi aldım. Ut çalıyorum. Aranjörlük dersi de aldım. Bu aranjörlük dersleri esnasında gittiğim müzik okulunun yöneticisi arkadaşımız, benim ilgimi ve yeteneğimi görünce bestelerimi değerlendirmek istedi ve profesyonel anlamda müzik hikâyem başladı. Ama amatör olarak müzik hayatım yıllardır var. Şu anda ikinci maxi single albümümüz çıktı. "Benimle misin?" adlı bir slow şarkımız var. Şarkımız şu an dijitalde çalıyor. Aranjesini Tarık İster yaptı. Bu şarkımızı kliplendirdik. "Doğum günü" ve "Ve bir gün" adlı eserlerimizi de Burak Saltan aranjesiyle sunduk. Benim için bu bir dinlenme gibi. Eser üretiyorsunuz. Değeri bilinir ya da bilinmez ama ölümsüz eserler bunlar." diye konuştu.