“Diş ağrısı ya da mide ağrısı kalp krizi habercisi olabilir”

“Diş ağrısı ya da mide ağrısı kalp krizi habercisi olabilir”

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programına katılan Bahçelievler Memorial Hastanesi'nden Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, kalp sağlığına ilişkin bilgi verdi.

Kalp sağlığının; genetik, diyabet gibi değiştirilemez alışkanlıkların dışında korunabileceğini ifade eden Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, "Başta sigara kullanımı, yaşam tarzı, spor yapma alışkanlıkları, yeme alışkanlıkları değiştirilebilir alışkanlıklardır. Bunlar değiştirilebilir risk faktörleridir. Bunları hayatımızda yaşam tarzı haline getirerek kalp sağlığı korunabilir. Yürüyüş ve egzersiz çok önemli." dedi.

Spor Yaparken Yaşanan Kalp Krizinin Nedenleri

Spor yaparken özellikle kardiyo çalışmaları sırasında yaşanan kalp krizlerine değinen Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, "Kardiyo tipi egzersizde kalbin ritmi belli bir düzeye çıkar. Ondan sonra vücut yağ yakmaya başlar ama bunu her yaşta insana önermiyoruz. Öncelikle kardiyoloji check-up' ının yapılması gerekiyor. Kalp ritmini hızlandırıp ardından yavaşlatmak önemlidir. 10-15 dakikalık bir kardiyo egzersizi yeterlidir. Kendinizle yarış halinde olmayın. Gençseniz, aktifseniz kardiyo egzersizleri rahatlıkla yapılabilir. Sabah saatlerinde yapılan egzersizler özellikle belli bir yaşın üzerindeki bireyler için çok uygun bir zaman dilimi değildir. Çünkü vücutta kortizon salınımı ve stres arttığı için sabah egzersizlerini çok önermeyiz." dedi.

Kalp Krizinin Bu Belirtilerine Dikkat!

Kalp krizinin çoğu zaman belirti vermediğini, belirti verdiği takdirde de güçlü bir göğüs ağrısıyla kendini gösterdiğini ifade eden Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, "Koroner rahatsızlık varsa bu genelde göğüs ağrısıyla kendini belli eder. Eforla, merdiven çıkmayla, bir şeye sinirlenip, heyecanlandığında görülür. Bu da iyi bir şeydir. Çünkü normal de hiç sinyal vermeyebilir. Bazen de halsizlik, yorgunluk, efor yapamama, isteksizlik de kalp krizi ya da koroner rahatsızlığın belirtisidir. Şeker hastaları bunu hissetmeyebilirler. Ama özellikle eforla, yürümeyle, merdiven çıkmayla göğüste baskı hissi, ağrı, kola yayılan ağrı, diş ağrısı, çene ağrısı, mide ağrısı şeklinde de görülebilir. Şiddetli bir ağrıdır. Ölüm korkusuyla birlikte gelen bir ağrıdır. Bu da koroner rahatsızlığın ciddiyetine göre değişir. Problem şudur; koroner damardaki darlıktan dolayı o bölgeye yeterince kan gidemez ve kalpte bir yerden sonra kan ihtiyacı arttığı için ve bu sağlanamadığı durumlarda öyle kritik bir noktaya gelir ki o zaman kasın çalışması için yeterli oksijen sağlanamadığında kalp hücreleri ölmeye başlar. 'Enfarktüs' dediğimiz şey; bu kalp kası hücrelerinin hasarlanmasıdır." ifadelerini kullandı.

Kalp Krizi Anında Kişi Yalnızsa…

Kalp krizinin en önemli belirtisinin göğüs ağrısı olduğunu, bunun kimi zaman mide ağrısı ve kas ağrısıyla karıştığını söyleyen Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, "O an yapacağınız en önemli şey, bir yere ulaşmak. Çünkü yapacağınız en ufak efor, durumu daha kötü hale getirebilir. Sakince oturup 112'ye ulaşmak gerekir. En iyi yapacağınız şey odur." diye konuştu.

"Kalp muayenesi yaşam tarzı olmalı"

Kalp sağlığı için rutin muayenelerin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, ailede risk faktörü olduğu takdirde erkeklerin 40 yaşında, kadınların 50 yaşından sonra daha özenli olması gerektiğini belirterek, kişinin hiçbir şikayeti yoksa bile senede bir ya da iki senede bir rutin muayeneden geçmesi gerektiğini ifade etti. Doç. Dr. Korkmaz, "Risk faktörü varsa bu kontroller 6 ayda bir yapılmalı." dedi.

Gençlerde Görülen Kalp Krizin Nedenleri

Son zamanlarda özellikle genç bireylerde görülen kalp krizinin nedenlerini açıklayan Bahçelievler Memorial Hastanesi'nden Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, "Kalpten çıkan büyük aort damarının çıktığı yerde bir kapak vardır. Bunun doğumsal darlıklarında ani ölüm ya da kalp krizi riski vardır. Genç yaşlarda ölümlerin birinci sebeplerinden biridir.  Diğeri, 'koroner anomali' dediğimiz koronerlerin normalde aort damarından çıktığı yerler bellidir ama bunların anormal çıkışlı olması durumunda kalp kasları arasında sıkışıp çok erken yaşlarda kalp krizlerine yol açabilir. Bazen de ritim problemleri ani kalp krizlerine yol açabilmektedir." açıklamasında bulundu.