Devamlılık Ruhunun Simgesi “Çin Seddi”

Devamlılık Ruhunun Simgesi “Çin Seddi”

Çin'in uçsuz ovalarından dağlarına, nehirlerinden çöllerine kadar uzanan dev bir ejderi andıran görüntüsüyle Çin Seddi, zamanın ötesinde bir yerdir. Yalnızca Çin'i değil dünyanın geri kalanını da ilgilendiren ve etkileyen varlığıyla bu tarihi yapı, sürekli olarak yönelim noktası olmuş durumdadır.

 

Çin'in kuzeyinde yer alan Çin Seddi, doğuda Po Hay (Bohai) Körfezi'nden başlayarak batıda Gansu eyaletine kadar uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden Sarı Nehri (Huang-He) bölerek geçen devasa yapı Jiayuguan şehrinde sona ermektedir.

2009'da açıklanan veriye göre, Çin Seddi'nin toplam uzunluğu 8851 kilometredir. Toplamda 9 eyalet ve şehri kapsayan Çin Seddi'nin en iyi korunmuş bölgesi, Ming Hanedanlığı döneminden günümüze ulaşan ve bugün Beijing sınırlarında bulunan 2500 kilometrelik bölgedir.

Başkent Beijing'e 1 saat 20 dakika uzaklıktaki Mutianyu bölümü, Çin Seddi'nin tam restore edilmiş en iyi bölümlerindendir. Buraya Shuttle otobüslerle ulaşılabiliyor.

Mutianyu bölümü günümüz teknolojileriyle donatılmış halde hizmet veriyor. Asansör ve teleferik yardımıyla, yapının turistik gezinti bölümüne kısa sürede ulaşılabiliyor. Teleferik hattının bulunduğu noktanın hemen gerisinde, ülkede bulunan ilginç taşların sergilendiği "Çin Taş Müzesi" yer alıyor.

 

Yapımına MÖ 3. yüzyılda başlanan ve uzunluğu 17. yüzyıla kadar artmaya devam eden Çin Seddi, günümüzde hâlâ yenileme çalışmaları ile güçlendiriliyor.

Başlangıçta Çin'in kuzeyinden gelebilecek saldırılara karşı savunma amaçlı inşa edilen set, günümüzde modern dünyanın en çok ilgi gören turistik mekânlarından biri halini alır.

Bin yıllardır süre gelen gerçekliği, geçmişe ışık tutan tarihi dokusuyla Çin Seddi, günümüzün en ilgi çekici tarihi duraklarından biri olarak yılda 10 milyon turisti ağırlıyor. UNESCO tarafından 1987 yılından beri Dünya Mirası olarak listelenen Çin Seddi, 2007'de "Dünyanın Yeni Yedi Harikası"ndan biri olarak seçilmiştir.

Yapı, Çin halkının eylemlerinde devamlılığı esas alan anlayışının en belirgin örneği olarak karşımıza çıkıyor. Çin'in uzun vadeli hedefleri açısından büyük anlam taşıyan Uzun Yürüyüş (Long March) felsefesi, antik Çin'den itibaren, ülke halkının ortak hafızasının bir mirası olarak görülebilir. Geçmişte büyük bir duvar inşa eden anlayış, bugün önündeki engelleri aşarak Çin halkını ilerletmeye devam ediyor.

Haber / Fotoğraf: Sefa Söyler