Daddy Yankee ve Draco Rosa ile ASCAP'ta ödül alan Türk besteci

Daddy Yankee ve Draco Rosa ile ASCAP'ta ödül alan Türk besteci

27. ASCAP Latin Ödülleri'nde bu yıl Latin Amerika'da "La Sultana" adıyla yayınlanan "Muhteşem Yüzyıl: Kösem" jenerik müziği besteci Aytekin Ataş'a çok özel bir ödül kazandırdı.

Türkiye'deki MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ya da MSG'nin (Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği) ABD'deki muadili olan ASCAP (Amerikan Eser Sahipleri ve Editörleri Birliği) ödül töreni 5 Mart'ta Porto Riko'nun San Juan kentinde düzenlendi.

"Beynelmilel", "Çalgı Çengi" filmlerinin ve "Muhteşem Yüzyıl", "Muhteşem Yüzyıl: Kösem", "Suskunlar", "Kardeş Payı", "Baba Ocağı", "Bir Zamanlar Çukurova" ve daha birçok dizi müziğinin bestecisi olan Aytekin Ataş, CRI TÜRK Özel'de Özlem Arıkan Serbez'in konuğu oldu.

27. ASCAP Latin Ödülleri'nde bu yıl ödül alan sanatçılar arasında, dünyaca ünlü Selena Gomez, Daddy Yankee, Draco Rosa, Cardi B ve Maluma da var.

LATİN AMERİKA'DA EN ÇOK ÇALINAN 50 PARÇADAN BİRİ TÜRKİYE'DEN

Bu yılki ödülün içeriğinin, 2018 yılı içerisinde Latin medyasında en çok çalınan 50 parçanın besteci ve söz yazarlarına yönelik olduğunu belirten Ataş, şunları söyledi:

"Bu 50 parçadan biri de 'Muhteşem Yüzyıl: Kösem' jenerik müziği oldu. Aslında biz çok şaşırdık çünkü ödül verilen diğer eserlerin hiçbiri enstrümantal değildi, ayrıca da aralarında film ya da dizi müziği yoktu. Kösem'in jenerik müziğinin bu ödülü almış olması bizim için büyük bir gurur kaynağı."

En büyük şansının, Universal Music Publishing Group'un Türkiye şubesi ile çalışması olduğunu ifade eden Aytekin Ataş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ödülle ilgili olarak bana ulaşmaları zaten o vesile ile gerçekleşti. Ardından da önce Miami sonra Porto Rico'ya gittiğimde, orada bana mihmandarlık yapan insanlar yine Universal Music'in oradaki çalışanları oldu. Benim için enteresan olan, oradaki izleyicinin parçamızın bu 50 şarkının içine dahil olmasını sağlamasıydı. Onlar açısından da enteresan olanın, adamın birinin kalkıp, 10 ilâ 12 bin kilometre uzaktan gelerek törene katılması olduğunu tahmin ediyorum. Dolayısıyla orada gerçekten de özel misafir muamelesi gördüm."

"ÖĞRETMENLERİME BU MESLEĞİ YAPMAYACAĞIMA DAİR SÖZ VERDİM"

İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümünden mezun olan Aytekin Ataş, müziğin hayatında lise dönemlerinden beri hep olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"5 yaşındayken piyano ile başlayanlardan olabilseydim keşke ama maalesef değilim. Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümünde okumayı, müzik çalışmalarımın yanında sürdürebileceğim, sanatsal bir konu olması nedeniyle tercih ettim. Mezuniyette de öğretmenlerime bu mesleği icra etmeyeceğime dair söz verip, o sayfayı tamamen kapattım. Bu süreçte tiyatro literatürü ile tanışmak ve yüzlerce oyun okumuş olmak benim için büyük bir kazanç oldu."

FİLM YA DA DİZİ MÜZİĞİ BESTELEME SÜRECİ

Genellikle sinema filminde ve televizyon dizisinde sürenin farklı ilerlediğini ifade eden Aytekin Ataş, şunları kaydetti:

 "Hem sinema filmleri hem de dizilerde bir proje dosyası oluşturulmuş oluyor ve eğer bitmişse, senaryoyu okuyorum. Prodüksiyon, ön hazırlık, cast çalışması gibi sürecin her bir kolu ilerlerken, müzik de yavaş yavaş gelişmeye başlıyor. Zaman zaman bir araya gelerek, tartışıyor ve müziklerin varsa demo versiyonlarını dinleyerek, üzerinde konuşuyoruz. Ancak, genellikle Türkiye'de dizinin bir ya da iki bölümün senaryosu tamamlandıktan sonra besteci projeye dahil ediliyor. Yabancı dizi projelerindeki ön hazırlık süresinin ise bizden çok daha uzun olduğunu biliyorum. Türkiye'de sektörün işlemesi açısından hız çok önemli bir donanım. 140 dakikalık bir bölümün bir haftada tüm aşamalarıyla bitirildiği düşünüldüğünde, hız konusunda ihtisaslaşmanın önemi anlaşılıyor."

TARİHİ FİLM MÜZİĞİ

Bir dönem filmine ya da dizisine beste yaparken, araştırma yapması gerektiğini belirten Ataş, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak araştırmalardan sonra, bugünkü seyircinin kulağına hitap eden ve hikâyeye eşlik edecek bir müzik besteliyoruz. Anlatılan hikâye ile müzik arasında organik bir bağ kurabilmek amacıyla, o dönemi çağrıştıracak bir ninni ya da tarihi enstrümanlar kullanabiliyoruz. 'Muhteşem Yüzyıl' söz konusu olduğunda, Osmanlı'da en bilinen müzik türü Mehter olduğu için, Mehter orkestrasının enstrümanlarından birkaç tanesini müziğimize dahil ettik. Ancak tarihe bağlı kalmak bir kural değil."

BÜTÇE BİR BESTECİYİ NE KADAR ETKİLER?

Aytekin Ataş, bütçenin, besteciyi ne şekilde etkilediğini şu sözlerle anlattı:

"Büyük bir orkestra ile çalışmak istiyorsanız ve sizden talep edilen beste de bunu gerektiriyorsa, daha rahat hareket ediyorsunuz. Ancak 'Bizim o kadar bütçemiz yok ama yine de öyle bir sound istiyoruz.' derlerse, işte o zaman zor günler başlıyor. Büyük bir orkestranın gerçeğini birebir taklit etmek pek kolay değil ancak yarı canlı, yarı bilgisayar destekli sound'larla kotarmaya çalışıyoruz. Bu kadar büyük bir orkestra talep etmeyen senaryolarda ise daha minimal bir sound kuruyoruz.  Sonuçta ticari bir iş yapıyoruz ve yapımcılarla bir noktada buluşuyoruz."

"MUHTEŞEM YÜZYIL: KÖSEM"İN SOUNDTRACK ALBÜMÜ ÇIKTI

Yakın zamanda, "Bir Zamanlar Çukurova"da dizisinin müziklerinden oluşan albümü yayınlayan Aytekin Ataş'ın, 2019 El Premio ASCAP'tan ödül aldığı "Muhteşem Yüzyıl: Kösem" dizisinin soundtrack albümü de 10 Nisan'da internet platformlarından satışa sunuldu.

Ayrıca çeşitli diziler için bestelediği parçalardan oluşan bir seçkiyi de karma bir albümde toplamayı planladığını belirten Ataş, diğer projeleri hakkında da şunları söyledi:

"Bir tarafta yavaş yavaş ilerleyen bir solo albümüm var. Dizi ve film müzikleri kadar vakit ayıramadığımdan solo albüm biraz üvey evlat muamelesi görüyor. Fakat, o da benim ruh halimi dengeleyen bir şey olması sebebiyle benim için çok kıymetli. Birkaç ay içinde 4 -5 şarkıdan oluşan yeni bir albüm daha yayınlamayı düşünüyorum."

Haber: Özlem Arıkan Serbez

Video Link: https://www.youtube.com/embed/jbQFqC3oDX0