CTC Testini Türkiye'ye Getiren Banu Gökyar CRI TÜRK'te Anlattı

CTC Testini Türkiye'ye Getiren Banu Gökyar CRI TÜRK'te Anlattı

Dünyada bir süredir uygulanan, Türkiye'de ise yeni duyulmaya başlanan CTC (likit biyopsi) yöntemini Türkiye'ye getiren ve Almanya'da bu testi başarıyla uygulayan Prof. Burkhard Brandt ile Türkiye'deki hastalar arasında köprü görevi yürüten Banu Gökyar, CRI TÜRK'ten Tülin Tonkuş'a CTC yöntemini anlattı.

"Hastanın kanı alınıyor. 10 ml kanda kaç kanser hücresinin olduğuna bakılıyor. 10 ml kanda 5 taneden fazla hücre varsa riskli kabul ediliyor." şeklinde konuşan Banu Gökyar, hastadan alınan kanın Almanya'ya gönderildiğini ve testin, dünyaca isim yapmış, 2009 senesinde ödül almış Prof. Burkhard Brandt ve ekibi tarafından uygulandığını söyledi.

Bu testin klasik laboratuvar testlerinden biraz farklı olduğunu belirten Gökyar, "Testi yapan kişi çok önemli. Ben de Almanya'ya gidip izledim, ziyaret ettim. 'Bu makineyi Türkiye'ye getirelim' dedik, 'ilerde olabilir' dediler. Ama yine de çıkan sonucun yorumlanması açısından biz testin Almanya'ya, Dr. Brandt'a gitmesini tercih ediyoruz. Çünkü bu işe 30 senesini vermiş bir isim." diye konuştu.

"Tarama Yöntemi Olarak da Uygulanabilir"

Bu testin tarama yöntemi olarak da kullanılabileceğini ifade eden Banu Gökyar, "İlk olarak biz bu işe onkologları ziyaret edip, bilgilendirerek başladık. Dolayısıyla bize gelen hasta, doktor yönlendirmesiyle geliyor. Bu test, tarama yöntemi olarak da kullanılabilir. Ancak doktorun önermesini önemsiyoruz. " dedi.

Testin sonucunun 10 günde çıktığını belirten Banu Gökyar, alınan kanın ve hasta bilgilerinin aynı gün içinde Almanya'ya gönderildiğine dikkat çekerek, "Sonuç daha erken de çıkabilir ancak burada Dr. Brandt'ın titiz çalışmaları nedeniyle 10 günü bulabiliyor" ifadelerini kullandı.

"Güvenilir Bir Yöntem"

Testin güvenilir olduğunu ancak tekrarlanması gerekebileceğini belirten Gökyar, "Örneğin; rahim kanserini atlatmış bir kişinin 24 ay sonra yapılan kontrollerinde CA125 testinde bir şey çıkmıyor ama 10 ml kanda 8 adet kanser hücresi bulunuyor. Bu iyi bir şey. En azından erkenden yakaladık." diyerek, klasik laboratuvar testlerinde yakalanamayan risk durumlarının bu test ile erkenden tespit edilebildiğini ifade etti. Gökyar, testin maliyetinin 800 Euro olduğunu da söyledi.

Haber: Tülin Tonkuş