CRI TÜRK Atina'daki Çin Esnafı İle Görüştü

CRI TÜRK Atina'daki Çin Esnafı İle Görüştü

Yunanistan, özellikle de Atina kozmopolit bir şehir. Ülke, başta göçmen Arnavutlar olmak üzere yoğun olarak Türkler ve en önemlisi de Çinlilere ev sahipliği yapıyor.

Çinlilerin ülkede önem teşkil etmesinin nedeni; ekonomiye önemli ölçüde katkıda bulunmaları.

Yunanistan'a gelen çoğu Çinli vatandaş burada tekstil mağazası açmış durumda.

Tekstil mağazalarının yanı sıra takı, yeme-içme dükkanları da mevcut.

Çinlilerin mağazaları Atina'da genelde aynı bölgelerde toplanmış. Atina'da siyasi partilerin mitinglerine ev sahipliği yapan, eski ve en bilinen semtlerinden Omonia, Omonia'nın devamındaki Patrisya semti boyunca uzanan Acharnon caddesi, turistik Monastraki meydanının arkasında kalan Panagi Tsaldari ve Pireos caddesi Çin tekstil mağazalarının bulunduğu adreslerden sadece birkaçı.

Yunanistan'da yaptıkları ticaret ve ekonomik durumla ilgili bilgi aldığımız mağaza sahibi Li Zhang, Atina'da olmaktan memnuniyet duyduklarını, Yunan halkının da misafirperver olduğunu belirterek, "Her şeyden önce burada öncelikle huzurlu olmak önemli. Biz de huzurluyuz. Bunun dışında işlerimiz şu anda çok iyi gidiyor. Çinli müşterilerimizin dışında Yunanlılar da geliyor ve alışveriş yapıyor. Eskiden bir önyargı vardı. Ama artık ürünlerimiz de hizmetlerimiz de beğeniliyor" dedi.

İsmini vermek istemeyen bir Çinli esnaf ise şu anda piyasada hareketlilik olduğunu ve bu durumdan memnuniyet duyduklarını belirterek, "Yaz mevsiminde Yunanistan'da havaların çok sıcak olmasından dolayı turistler tatil için bu dönemi tercih ediyor ve şu anda Atina'da turist yoğunluğu var. Bu nedenle şu anda işlerimiz çok iyi. Ancak yaz mevsiminde yerel halkın yazlıklarına gitmesi nedeniyle işlerimiz biraz durgunlaşıyor ama biz yine de mutluyuz" dedi.

Ekonomik durumun henüz toparlanamadığı Yunanistan'da pek çok kişi Çin'i bir fırsat olarak görüyor ve bu kötü günlerinde Çin ile ilişkilerini güçlü tutmaya çalışıyor. Bunun en somut örneği; Yunanistan'da Çince dil kurslarına olan ilginin artıyor olması.

Haber-Fotoğraf: Tülin Tonkuş