CRI Başkanı Wang Gengnian'dan Yeni Yıl Mesajı

CRI Başkanı Wang Gengnian'dan Yeni Yıl Mesajı

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) Başkanı Wang Gengnian, radyo ve internet aracılığıyla, radyonun yurtdışındaki dinleyicileri ve takipçilerinin yeni yılını kutladı. Hem dinleyicilerin hem takipçilerin CRI'ın yakın arkadaşı gibi olduğuna işaret eden Wang Gengnian, CRI'ın onların ilgi ve destekleriyle  daha emin adımlarla ilerleyebildiğini belirtti.

Wang Gengnian, CRI'ın yeni yıldada, her zaman olduğu gibi kaliteli ve doğru bilgi akışı sağlayarak; Çin'in daha iyi algılanması, anlaşılması ve sevilmesi için daha da iyibir platform sağlayacağını dile getirdi.

Wang Gengnian yeni yıl mesajında şunları söyledi:

"Değerli dostlar;yeni yılın ışıklarını karşılayacağımız bu güzel anlarda, CRI, CIBN (Çin Uluslar arası Radyo ve Televizyon Yayıncılık Ağı) ve şahsımadına, sizlere iyi yıllar ve mutluluklar diliyorum.

2017 yılı, Çin için büyük önem taşıyan bir yıl oldu. Çin Komünist Partisi'nin 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla sonuçlanması, Çin'in geleceğe yönelik hazırlanan planlamayla global yönetişime katkı yaptı. Dinleyicilerimizden Franka Gulin'in söylediği gibi, 19. Ulusal Kongre hem Çin'de hem de dünyada ilgi odağı oldu. Geçtiğimiz beş yılda Çin'in kendi parlak tarihini yazdığı söylenirse, gelecekte de Çin'in yeni parlak başarılara imza atacağı söylenebilir.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılı başında İsviçre'de düzenlenen Davos Dünya Ekonomi Forumu'nda, insanlığın kader ortaklığından söz etti.

Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu mayıs ayında Beijing'de yapıldı.

BRİCS Ülkeleri Liderleri Zirvesi eylül ayında Çin'in Xiamen kentinde düzenlendi.

Çin Komünist Partisi-Dünya Siyasi PartileriÜstDüzeyDiyaloğu kasım ayında Beijing'de gerçekleştirildi.

Tüm bu gelişmeler; Çin'in barış, gelişme, karşılıklı çıkar ve dışa açılımla ilgili düşünceleriile pratikteki özgüven, kapsayıcılık ve sorumluluğunu ortaya koydu.

Bugün, uluslararası yapıda ve kuvvetler dengesinde büyük değişiklikler yaşanmaktadır; yeni uluslararası siyasi ve ekonomik düzenler de oluşturulmaktadır. Barış, gelişme, işbirliği ve ortak kazanç çağın engellenemez akımıdır. Temas ve iletişimin anlayışı pekiştiren ve dostluğu değiştiren köprü olduğuna inanıyoruz.

Geçtiğimiz bir sene boyunca, yabancı ülkelerde işbirliğine dayanarak ana dilleriyle yayın yapmakta ısrar eden CRI, modern, kapsamlı ve yeni tip uluslararası medya organı hedefine daha sağlam adımlar attı. Video, tv, internet, gazete ve dergi dahil bütün medya kanallarını geliştirirken ve "China" markasını oluşturmaya çalışırken, APP ve sosyal medya hesapları gibi yeni medya yöntemleriyle izleyicilerimize gerçek ve kapsamlı bir Çin'i tanıtmak istiyoruz.

Üstelik, İzleyicilerin çeşitli taleplerini karşılayabilmek üzere mikro-video, animasyon, resim gibi görsel medya ürünlerini titizlikle yapıyoruz. Yurtdışında medya işbirliğini güçlendirerek, izleyicilerimize dünyanın bütün köşelerinde meydana gelen haber ve hikayeleri sunmaya çalışıyoruz. Yabancı ülkelerle kültürel iletişimin yeni yolunu keşfederek, "Çin Tiyatrosu" aracılığıyla yabancı dillere çevrilmiş sinema ve televizyon eserlerini izleyicilere sunuyoruz.

Arkadaşlar, ancak sizin ilgileriniz ve destekleriniz sayesinde, daha sağlam adımlarla ilerleyebiliriz.

2017 yılında, CRI izleyicilerinin etkileşim sayısı 95 milyonu, çeşitli dilli sosyal medya hesaplarının takipçi sayısı 62 milyonu, APP abone sayısı 26 milyonu aştı ve yeni rekorlara bir kez daha imza atıldı. Burada bütün CRI çalışanları adına bize destekleyen arkadaşlara şükran sunuyorum.

Yeni yılda izleyicilerimize daha kaliteli bilgileri ilk anda sunarak, Çin'i tanımak ve dünyayı öğrenmek için daha fazla platformu sağlayacağız.