Coşkun Aral'dan 70. yıl mesajı

Coşkun Aral'dan 70. yıl mesajı

Usta belgeselci, haber fotoğrafçısı ve gazeteci Coşkun Aral, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü için CRI Türk Türkiye'ye, özel değerlendirmelerde bulundu. 

Çin'e ilk ziyaretinin 1984 yılında Paris'te bir ajansta foto muhabir olarak görev yaparken Hong Kong'a gitmesi ile başladığını söyleyen Aral, "Hong Kong'da aldığım günü birlik Çin vizesi beni Beijing'e taşıdı. Beijing'e gittim zaman büyük bir heyecan yaşadım. Çin'e gitmek her zaman hayalimdi. İzlediğim filmler ve okuduğum kitapların yanı sıra, Çin halkının emperyalizme ve Japon emperyalizmine karşı duruşu benim için büyük bir mücadele örneğiydi." dedi.

"HER ALANDA ÇAĞDAŞLAŞMAYI HEDEFLEYEN REFORMLAR"

Çin Halk Cumhuriyeti'nin dünya ile uyum sağlamak için sürekli yenilik ve reformlara imza attığını dile getiren Aral sözlerini şöyle sürdürdü:

"1990'lı yıllarda Çin'de çok ciddi bir yapılanma başladı. Halkın daha özgür ve üretimde payını artırdığı politikalar uygulandı. Bu dönemdeki reformları yakından takip ettim. Çok geniş bir coğrafya içerisinde 1 buçuk milyona ulaşan bir nüfusun var olan değerler ile kendi üretip, ürettiklerini tüm dünyaya kazandırması büyük bir başarıdır. Burada eğitim ne kadar önemli ve gerekli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Çin, kendi eğitim politikalarında, her alanda çağdaşlaşmayı hedefleyecek reformlara imza attı.

Dünya'da tekleşen bir hegemonyaya karşı Çin'in ağırlığını koyması ve gelişmekte olan ülkelere destek vermesi çok olumlu. Geçen hafta Afrika'nın geri kalmış bir ülkesi olan Madagaskar'da Çin'in yaptığı yardım ve yatırıma şahit oldum. "

ARAL'DAN 70. YIL MESAJI

Son 35 yılda Çin Halk Cumhuriyeti'ne birçok ziyaret gerçekleştirdiğini ve her defasında daha da gelişmiş bir Çin ile karşılaştığını belirten Aral, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dünya'da güç zehirlenmesi yaşayan birtakım güçlerin önünde durarak, gelişmekte olan ülkelerin en büyük güvencesi olan Çin Halk Cumhuriyeti, bilim, akıl ve özeleştiri anlayışında olaylara bakan bir toplum yapısına sahip. Bu yüzden iyi ki var, diyorum. 70'inci yıl kutlu olsun! "

Haber: Mehmet Emre Öztürk