Çin'in Parlayan Yıldızı

Çin'in Parlayan Yıldızı
Çin'in Parlayan Yıldızı

Çin'in başkenti Beijing'de düzenlenen Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısı kapsamında bu sabah erken saatlerde bir toplantı daha gerçekleştirildi. Bu toplantı "Guangdong Eyaletinin Genel Toplantısı" olarak adlandırılıyor.

Toplantıda Guangdong eyaletinden pek çok temsilci bir araya geldi. Yine bu toplantıya da basının yoğun br ilgisi vardı hatta öyle ki toplantının ardından gazetecilerin soruları yanıtlandı ve bu süre toplantının süresinden neredeyse daha uzundu.

Toplantı detaylarına geçmeden biraz Guangdong eyaletinden söz edecek olursak;  Guandong, Çin'in 23 eyaletinden biri ve ayrıca Çin'in en uzun kıyı şeridine sahip. Kıyı şeridi demişken hemen hatırlatalım, Guangdong eyaletinde o kadar fazla nehir var ki, bu nehirler eyaletin tamamını dolaşıp okyanusa ulaşıyor. Böyle olunca da deniz taşımacılığı geliştiğinden bölgeye önemli bir katkı sağlıyor.

Resmi istatistikler daha az gösterse de sayıları 30 milyonu geçen göçmen işçiler katıldığında 120 milyona yakın nüfusu olduğu tahmin ediliyor. Çin'in dışa açılma politikası Guangdong'da başladı ve Hong Kong ile Makao'ya gidişler bu bölge üzerinden o nedenle de eyaletin ayrı bir önemi bulunuyor.

Bugünkü toplantı kapsamında öncelikle Guangzhou Belediye Başkanı Wen Guohui  konuştu. Wen Guohui, yaklaşık iki yıldır bu görevi yürütüyor. Wen, toplantıda hükümetin çalışma raporuna ilişkin bir konuşma yaptı.

Yine toplantıda söz alan bir başka isim ise, Shenzhen Belediye Başkanı Chen Rugui oldu. Chen Rugui daha önce Guangzhou Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştu, son bir yıldır ise Shenzhen Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor.

Chen, konuşmasında öncelikle Çin'in dışa açılma politikasının 40. yıl dönümü olduğunun altını çizdi ve hükümet çalışma raporu için öneride bulundu. Ayrıca Shenzhen - Hong Kong - Makao iş birliğini vurgulayarak yüksek hızlı tren inşası ve teknolojik büyüme konularına yönelik değerlendirme yaptı.

Bu noktada, Shenzhen'ın son yıllarda çok ciddi bir gelişme içinde olduğunu söylemekte fayda var zira geçmişte bir balıkçı kasabası olan Shenzhen bugün oldukça gelişmiş bir şehir olarak karşımıza cıkıyor.

Toplantıda Guangdong eyaletindeki farklı şehirlerden çok sayıda temsilci vardı ve bunlar farklı meslek gruplarından oluşuyordu. Bu bağlamda tüm konuşmacılar farklı alanlarda konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Toplantıda basın mensuplarına "Guangdong Ulusal Halk, Ekonomi ve Sosyal Gelişme İstatistik Raporu"  dağıtıldı. Bu rapor bir kitapçık halindeydi ve son beş yıla ait istatistikler bulunuyordu ancak şunu söyleyebilirim ki, daha çok son bir yıla ait veriler oldukça dikkat çekiciydi.

Son olarak rapordaki konulara değinirsek çok fazla başlık bulunduğunu ifade edebiliriz. Bu başlıklardan bazıları şunlar; Nüfus, tüketim endeksi, tarım, sanayi artış hızı, altyapı tesislerı, ithalat-ihracat rakamları, ulaşım, turizm, eğitim, teknoloji, kültür, sağlık, spor ve çevre. Bu şekilde pek çok konuya ilişkin veri dağıtılan raporda yer alıyordu.

*Tuğçe Akkaş / Çin