“Çin'in ABD'yi ve Atlantik dünyasını geçmesini kabullenmeyen bir 'Batı' var”

“Çin'in ABD'yi ve Atlantik dünyasını geçmesini kabullenmeyen bir 'Batı' var”

Aydınlık Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Akkoç, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programında Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

İşte Akkoç'un açıklamalarından satır başları;

-Çin'i görmeden anlamak mümkün değil.

-Çin bana dünya tarihinde önemli bir dönemi anımsattı. Avrupa'nın 19.yüzyılda bütün dünya ya yön verdiği dönem…

-21 yüzyılda Asya'nın doğu ucunda yeni bir dünya kuruluyor.

-Batı ülkelerinin 200-300 yılda kat ettiği mesafeyi Çin 70 yıla sığdırmış.

-Çin her alanda topyekun 70 yılda gelişmiş bir ülke konumunda. Bütün bunlar kadar önemli olan toplumsal refah, barış ve adalet söz konusu.

-Çin'de 56 etnik grup yaşıyor. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi çinin en batısında yer alan ve yüzölçümü en büyük eyaleti. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde aynı zamanda tüm etnik grupların bir arada yaşadığı bir eyalettir.

-Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde tabii ki geçmişten günümüze taşınmış sorunlar yaşanmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti ve Çin Komünist Partisi bu konuları ve sorunlar doğru ele alıp çok iyi bir noktaya getirmiştir.  

-Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni çinin zayıf karnı olarak görüp sorun yaratabileceğini düşünen batı buraya son yıllarda çomak sokmaya çalışmıştır.

-Çin'in ABD'yi ve Atlantik dünyasını hem ekonomik ve diğer alanlarda geçmesini kabullenmeyen bir batı var, bunu görmemiz lazım.