Çin'den Bir Başarı Hikâyesi

Çin'den Bir Başarı Hikâyesi

Çin'de son beş yılda ülke çapında 68 milyon 530 bin kişi yoksulluktan kurtarıldı. Yoksullukla Mücadele Ofisi Başkanı Liu Yongfu yaptığı bir açıklamada 2012 yılının sonunda Çin'de yaklaşık 99 milyon yoksul nüfusun bulunduğunu ve geçen yılın sonuna kadar bu sayının 30 milyona kadar düşürüldüğünü ifade etmişti. Ülkede bu verilere örnek teşkil eden pek çok yer bulunuyor ancak şimdi sizlere bu yerlerden yalnızca ikisini anlatacağım.

İlk olarak Henan eyaletinin Lankao ili sınırlarında bulunan Zhangzhuang'dan bahsetmek istiyorum. Zhangzhuang, son dönemde kaydettiği gelişmelerle Çin'de dikkat çeken noktalardan biri. Örneğin, bölgede devletin desteği ile evlerini otel haline getirenler bulunuyor. Bu kişiler turizme yatırım yapıyor öyle ki gelen turist sayısında ciddi bir artış var. Zhangzhuang'da mısırdan yağ üretimi gerçekleştiriliyor aynı şekilde susamdan da yağ yapıldığını hatırlatmakta fayda var zira kalitesi yüksek olan bu ürünler ihraç ediliyor ve bögle insanı için önemli gelir kaynağı oluyor. Yine bölgede önemli üretimlerden biri de sirke. Tüm bu ürünlerin satışının yapıldığı bölgedeki dükkânlara olan talep oldukça fazla. Gelen turistler bu dükkânlar sayesinde ürünlerden satın alma fırsatı yakalıyorlar. Kadınların üretimini yaptığı el işi ayakkabılar turistler tarafından rağbet gören bir başka ürün, büyük emek harcanarak yapılan ayakkabılar hem atölyelerde hem de evlerde hazırlanabiliyor. Bölgede yeni kütüphaneler, okullar ve müzikle ile uğraşanlar için inşa edilmiş binalar da bulunuyor. Günün belli saatlerinde müzisyenleri izleme şansı yakalayabiliyorsunuz.

İkinci olarak sizlere Xuchang'dan söz edeceğim. Burası da yine son yıllarda kaydettiği gelişmelerle turistlerin uğrak noktalarından biri oldu. Şehir, 2007 yılında Çin'in yaşanabilir ilk on şehrinden biri seçildi.

Bölgede üretilen Çin müzik aletlerinden 'Guzheng' ve 'Guqin' tanıtım açısından büyük bir öneme sahip. Yapımları oldukça uzun süren ve emek isteyen bu müzik aletleri ihraç ediliyor. Bölgeyi gezerken neredeyse her adımınızda kulağınıza bir müzik sesi geliyor. Gerek koro halinde şarkı söyleyenler gerekse çaldıkları enstrümanla müziğini icra edenler… Özellikle kadınların müziğe olan ilgisi dikkat çekiyor zira korolarda şarkı söyleyenler ve enstrüman çalanların çoğunun kadın olduğunu görüyoruz.

Çin'de yoksullukla mücadele çalışmalarıyla yoksul bölgelerdeki altyapı tesisleri ve kamu hizmetleri iyileştiriliyor ayrıca yoksul bölgelerdeki avantajlı sektörler de geliştiriliyor ve ekolojik çevrenin daha iyi hale getirilmesi sağlanıyor. Ülkede her yıl ortalama 13 milyon kişi yoksulluktan kurtuluyor ve devletin yoksullukla mücadele ile ilgili çalışmaları da bugün tüm hızıyla devam ediyor.

Çin'deki yoksulluk oranı 2012 yılında yüzde 10,2 iken, 2017 yılında yüzde 3,1'e indi ve yoksullukla mücadele çalışmalarında kayda değer gelişme sağlandı. Bilindiği üzere Çin yoksullukla mücadele konusunda çok büyük bir yol katetti. Çin'in ortaya koyduğu hedefe göre, 2020 yılına kadar yoksul nüfus tamamen yoksulluktan kurtarılacak. Çin'in uyguladığı yoksullukla mücadele politikaları dünyada yoksulluğun azaltılması ve insanların daha iyi bir yaşam için sahip oldukları seçeneklerin artırılması açısından büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor.

Çin'i izleyen uzmanlar, Çin'in ekonomik inşa, reformu derinleştirme, Çin Komünist Partisi'ni disiplinle güçlendirme, halkın yaşam koşullarını iyileştirme gibi alanlarda dikkat çekici başarılar elde ettiğine işaret ediyor. Çin devleti daima sosyal yardım konusuna büyük önem verdiği için sosyal politika tasarımı ve uygulaması konusunda önemli bir deneyime sahip.

Bugün dünya geneline baktığımızda Çin'in aslında yoksullukla mücadele eden pek çok ülke için bir rol model teşkil ettiğini söylemek gerek. Devletin uyguladığı güçlü ve sürdürülebilir politika sayesinde yoksulluktan kurtarılan bölge sayısı her geçen gün artıyor ve gittiğiniz yerlerde insanların mutluluğunu yüzlerinden çok kolay okuyabiliyorsunuz.

Haber: Tuğçe Akkaş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/w6pI3qI3zv4