Çin'de çekilen filmler büyük ilgi görüyor

Çin'de çekilen filmler büyük ilgi görüyor

Türk Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70.yıl dönümünde CRI Türk Türkiye'ye Çin'in özellikle sinema alanında yaptığı çalışmalar ve Türkiye- Çin arasındaki kültürel iletişime dair açıklamalarda bulundu.

Yardımcı, geçen yıl Çin'in Fujian eyaletinde düzenlenen İpek Yolu Film Festivali'ne katıldığını belirterek festival süresi boyunca Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in vizyoner bakış açısının ispatı olan Bir Kuşak Bir Yol Projesi kapsamında 22 ülkenin imza attığı "Ortak Yapım Anlaşması"nı Türkiye'nin de imzaladığını bildirdi. Bu yıl yine aynı kapsamda 15-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivale gideceğini aktaran Yardımcı, bu festivalin amacının sinema sektöründe iki ülkenin iş birliği olanaklarının artırılması ve ortak yapımların başlatılması olduğuna dikkat çekti.

"SEKTÖRDE 8,5-9 MİLYAR DOLARLIK BİR HACİM SÖZ KONUSU"

Sait Yardımcı, dünya sinemasında şu anda Çin'in çok önemli bir paya sahip olduğunun altını çizdi. Çin'de çekilen filmlerin dünyada büyük ilgi gördüğünü aktaran Yardımcı, sektörün büyüklüğüne dair "Yaklaşık 8,5-9 milyar dolarlık bir hacimden söz edilebilir." dedi. Bu rakamın ABD ve Avrupa ile kıyaslanınca çok zaman geçtikten sonra ulaşılabilecek bir rakam olduğunu vurgulayan Sait Yardımcı, gelecek beş yılda bu rakamın artacağını "Gelecek beş yılda bu rakamın 20 milyar doları geçeceğini ön görüyorum." sözleriyle dile getirdi.   

"Türkiye ile Çin'in sinema alanında iş birliği yapması için adım atılması çok önemli." ifadelerini kullanan Yardımcı, "Bizim amacımız, Türkiye ile Çin arasında köprü oluşturmak ve Çin-Türkiye film sektörünü bir araya getirerek birlikte projeler üretmek." açıklamasını yaptı.   

Türk Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı, Türk dizi ve filmlerini pazarlamak amacıyla Türkiye'den büyük bir dizi-film şirketiyle Çinli bir şirket arasında anlaşma imzalandığını da bildirerek "Henüz yürürlüğe girmeyen bu anlaşmayla toplamda 2 bin 300 saat dizi / film Çin pazarında televizyonlara format olarak verilecek." diye konuştu.

Haber Röportaj: Irmak Hekimoğlu