Çin Yoksullukla Mücadelede Dünyaya Örnek

Çin Yoksullukla Mücadelede Dünyaya Örnek
Çin Yoksullukla Mücadelede Dünyaya Örnek
Çin Yoksullukla Mücadelede Dünyaya Örnek
Çin Yoksullukla Mücadelede Dünyaya Örnek
Çin Yoksullukla Mücadelede Dünyaya Örnek

Çin'in başkenti Beijing'de Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantıları devam ediyor. Bugün Beijing Basın Merkezi'nde Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksullukla Mücadele Ofisi Başkanı Liu Yongfu gazetecilerle bir araya geldi.

Çin'de düzenlenen bu toplantılara yoğun bir ilgi var. Bugünkü toplantıya da basının ilgisi oldukça fazlaydı. Yoksullukla Mücadele Ofisi Başkanı Liu Yongfu, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Liu Yongfu, son beş yılda ülke çapında 68 milyon 530 bin kişinin yoksulluktan kurtarıldığını, böylece Çin'in yoksullukla mücadele tarihindeki en iyi sonuçların elde edildiğini ifade etti.

2012 yılının sonunda Çin'de yaklaşık 99 milyon yoksul nüfusun bulunduğunu dile getiren Liu, geçen yılın sonuna kadar bu sayının 30 milyona kadar düşürüldüğünü belirtti.

Liu Yongfu ayrıca, yoksullukla mücadele çalışmalarıyla yoksul bölgelerdeki altyapı tesislerinin ve kamu hizmetlerinin iyileştirildiğine işaret ederek, yoksul bölgelerdeki avantajlı sektörlerin de geliştirildiğini ve ekolojik çevrenin daha iyi hale getirildiğini kaydetti.

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksulluğa Yardım Ofisi açıkladığı rakamlarda son 5 yılda toplam nüfusa göre yoksul sayısının 68 milyon 530 bin kişi daha azaldığını bildirmişti. Böylece her yıl ortalama 13 milyon kişinin yoksulluktan kurtulduğu görülüyor.

Ülkedeki yoksulluk oranının da 2012 yılında yüzde 10,2 iken, 2017 yılında yüzde 3,1'e indiği ve yoksullukla mücadele çalışmalarında kayda değer gelişme sağlandığı belirtiliyor.

Bilindiği üzere Çin yoksullukla mücadele konusunda çok büyük bir yol katetti. Çin'in ortaya koyduğu hedefe göre, 2020 yılına kadar yoksul nüfus tamamen yoksulluktan kurtarılacak.

Çin'in uyguladığı yoksullukla mücadele politikaları dünyada yoksulluğun azaltılması ve insanların daha iyi bir yaşam için sahip oldukları seçeneklerin artırılması açısından büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor.

Çin'i izleyen uzmanlar, Çin'in ekonomik inşa, reformu derinleştirme, Çin Komünist Partisi'ni disiplinle güçlendirme, halkın yaşam koşullarını iyileştirme gibi alanlarda dikkat çekici başarılar elde ettiğine işaret ediyor.

Çin devleti daima sosyal yardım konusuna büyük önem verdiği için sosyal politika tasarımı ve uygulaması konusunda önemli bir deneyime sahip.

Çin'i yakından takip eden yabancı uzmanlar, Çin'in daha özgüvenle uluslararası arenanın merkezine yaklaştığını, insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma ve Kuşak ve Yol girişimini inşa etme gibi önerilerle dünyanın kalkınması için "Çin taslağı" sunduğunu söylüyorlar.

Tuğçe Akkaş / Çin