Çin Tarihine Derin Bir Yolculuk

Çin Tarihine Derin Bir Yolculuk

Çin Ulusal Müzesi, Çin'in başkenti Beijing'de bulunan ülkenin sanat ve tarihi hakkında bilgi veren muhteşem bir müze. Bugün sizlere kısa süre önce ziyaret etme şansı bulduğum bu müzeyi tanıtacağım.

Tiananmen Meydanı'nın doğusunda kalan müzenin kapalı alanı yaklaşık 200 bin metrekare. Çin'de gittiğim her müze ve tarihi yerde gördüm ki, özellikle Çin halkı buralara yoğun ilgi gösteriyor. Burada da girişte yine uzun bir sıra vardı. Müze ile ilgili detaylara geçmeden önce sizlere genel bazı bilgiler vermek istiyorum.

Dünyanın en büyük modern müzeleri arasında gösterilen Çin Ulusal Müzesi, 1959 yılında açıldı ve müzenin renovasyon çalışmaları tam 4 yıl sürdü.

Müzede Çin tarihi ve kültüründen Buda heykellerine kadar birçok önemli eser bulunuyor. Bu eserlerin sayısının 1 milyon 200 bin olduğu söyleniyor.

Müzede 48 adet büyük sergi salonu, bir tiyatro, bir konferans salonu ve bir yayın stüdyosunun yanı sıra, hediyelik eşya dükkanları, kitapçılar, sinema salonları, eğitim merkezleri, çayevi ve restoranlar bulunuyor.

Bu müzenin kuruluş öyküsünün arkasında Zhang Jian var. Zhang, köylüleri evlerinden ayrılmaya ikna etti ve 36 ev ile 29 mezarın yıkılmasıyla müze için gerekli alan açıldı.

Araştırmacı Li Shouyi bu müze için "Halkın, Çin kültürü ve tarihiyle ilgili bilgi edinebilmesi için yapılan, ülkenin kâr gözetmeden üstlenilen ilk girişimlerinden biri" diyor.

Sonraki yıllarda, Çinli iş adamları, akademisyenler ile devlet yetkilileri, Beijing, Tianjin ve Tai'an gibi kentlerde, "korsan müzeler" kurmaya başladı. 1906'dan sonra, Qing hanedanının eğitim bakanlığı, ülkedeki müze ve kütüphanelerin faaliyetlerini yakından izlemeye başladı.

9 Temmuz 1912'de Çin Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı, ülkenin ilk tarih müzesini kurmak için bir hazırlık ofisi oluşturdu. Bu müze, ayrıca doğrudan devlet desteği alan ilk müze de olacaktı.

Proje, 1914-1916 yılları arası dönemde, toplumsal çalkantılar nedeniyle durma noktasına geldi. Ulusal Tarih Müzesi, 1918 yılının temmuz ayında ise İmparatorluk Okulu'ndan Yasak Şehir'in ön kapısının yakınına taşındı.

Müze, Beijing'de 1920 yılının kasım ayında açıldı ve arkeolojistleri, saha araştırmaları yapmak üzere kültürel eserlerin bulunduğu Hebei, Henan ve Shaanxi gibi bölgelere gönderdi.

1924'e gelindiğinde Ulusal Tarih Müzesi, 26 kategoride, 208 bin 173 kültürel eserlik koleksiyonuyla ağustos ayında halkın ziyaretine açıldı.

1936 yılının temmuz ayında, Çin hükümeti müzedeki eserlerin Japon işgali sırasında zarar görmelerini önlemek amacıyla, onları ülkenin güneyindeki eyaletlere taşıttı.

1945 yılının ağustosunda ise Çin'in, Japonlar karşısında galip gelmesinden sonra, Ulusal Tarih Müzesi, Beijing'deki faaliyetlerine yeniden başladı.

Müze, çalışmalarına yeni Çin'in kuruluşundan sonra 10 yıl daha devam etti.

Çin Tarih Müzesi ve Çin Devrimi Müzesi olarak iki parçadan oluşan yeni kompleks ise, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 10. yılı nedeniyle 1959'da açıldı.

Bu kompleks, daha önce de ifade ettiğim gibi Tiananmen Meydanı'nın doğu tarafında bulunuyor. Mao döneminin sosyalist tasarımının bir simgesi ve Sovyetler Birliği'nin Çin sanatı ile mimarisindeki etkisinin bir sembolü olarak düşünülerek yapılmış.

Bu iki müze, 2003 yılında Çin Ulusal Müzesi adı altında birleştirildi.

Ben müzenin tamamını yaklaşık olarak 3.5 saatte gezdim. Bu süre kulağa çok uzun gibi gelse de içeri girdiğinizde tarihin pek çok dönemine tanıklık ettiğinizi söylersem sanırım ihtişamını tahmin edebilirsiniz. Özellikle "Ancient China" yani "Antik Çin" bölümünde yer alan inanılmaz eserler ziyaretçilerin geçmişe tanıklık etmesini sağlıyor.

Çin Ulusal Müzesi, bugün her yıl ağırladığı kişi sayısı ile Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Louvre Müzesi'ni geride bırakmış durumda. Burayı Beijing'e yolu düşen ve bilhassa da tarihe ilgi duyan herkesin ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendinize yeni bilgiler eklemek ve Çin tarihinde adım adım yolculuk yapmak isterseniz bu mükemmel müzede küçük bir mola verebilirsiniz.

Haber: Tuğçe Akkaş / Çin