“Çin kalkınma hızıyla 2020-2040 yılları arasında ABD'ye yaklaşacak”

“Çin kalkınma hızıyla 2020-2040 yılları arasında ABD'ye yaklaşacak”

Sosyolog-yazar Emre Kongar, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70.yılında CRI Türk Türkiye ile Çin'e dair görüşlerini paylaştı.

Kongar, Çin'in tüm dünyanın gözü önünde Komünist Parti (ÇKP) önderliğinde yeni bir gelişme modelini, devlet öncülüğünde ve denetiminde gelişmenin örneğini gösterdiğini söyledi.

Çin'in bu çabasını gerçekleştirirken küreselleşmeden faydalanarak gelişme göstermesinin altını çizen Kongar, ABD ile Çin arasındaki ilişkiye dair de değerlendirmede bulundu.

Küreselleşmenin lideri konumundaki ABD ile Çin'in girdiği iş birliğine değinen Kongar, şöyle konuştu:

"ABD, Çin'in büyümesine katkıda bulunuyor, Çin de Amerika'nın tüketim çılgınlığının devamına ve ekonomisindeki yapısal sorunların yol açtığı dış ödemeler dengesi açığının finansmanına."

Kongar, Çin'in kalkınma hızı sayesinde gösterdiği başarıyla 2020-2040 yılları arasında ABD'ye ekonomik anlamda yaklaşacağının ön görülebildiğini dile getirdi.

"ÇİN, ULUSLARARASI ANLAŞMAZLIKLARDA TARAF DEĞİL"

Çin'in dünyaya bakışını da değerlendiren Kongar, Çinliler'in uluslararası anlaşmazlıklarda taraf olmamak için özen gösterdiğini vurguladı. Çin'in kendi kalkınma modellerini ihraç etmek gibi bir amacının da olmadığını söyleyen Kongar, "Çin'in kalkınma modeli başka ülkelere örnek olur mu? Bunu kestirmek zor." dedi.

Emre Kongar, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70.yılını kutladığını da sözlerine ekledi.

Haber: Irmak Hekimoğlu