Çin İnsanlığın Kader Ortaklığını Yaratacak

Çin İnsanlığın Kader Ortaklığını Yaratacak
Çin İnsanlığın Kader Ortaklığını Yaratacak
Çin İnsanlığın Kader Ortaklığını Yaratacak
Çin İnsanlığın Kader Ortaklığını Yaratacak
Çin İnsanlığın Kader Ortaklığını Yaratacak
Çin İnsanlığın Kader Ortaklığını Yaratacak

Çin'in başkenti Beijing'de Çin Ulusal Halk Meclisi'nin birinci toplantısı kapsamında basın toplantıları düzenlenmeye devam ediyor. Basından en yoğun ilgiyi her zaman Başbakan ve Dışişleri Bakanı'nın toplantıları görür, bu gelenek yine değişmedi. Çin Dışişlerı Bakanı Wang Yi, bu sabah bir basın toplantısı düzenledi. Beijing saatiyle toplantı sabah 10'da başladı. Bizler iki saat önce basın merkezine ulaştık çünkü toplantıya yoğun bir ilgi olacağını tahmin ediyorduk, özellikle de yabancı basının büyük bir ilgisi olduğunu söylemeliyim.

Wang Yi, toplantıya başlamadan önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Çinli kadınlar ve kadın basın mensupları başta olmak üzere tüm kadınların gününü kutladı. Tüm Çinli ve yabancı basın mensuplarına Çin dış politikası ve dış ilişkilere verdikleri destek ile anlayıştan ötürü de teşekkür etti.

Genel bir çerçeve çizecek olursak, Wang Yi toplantıda Çin'in dış politikası ve dış ilişkileri hakkında önemli değerlendirmeler yaptı.

Çin Dışişlerı Bakanı Wang Yi, öncelikle Kuşak ve Yol iş birliğine dikkat çekerek bunun uluslararası ilişkilerdeki önemine değindi. Geçen mayıs ayında 140'tan fazla ülkenin temsilcilerinin Kuşak ve Yol İş Birliği Forumu'na katıldığını hatırlattı ve bu durumun uluslararası toplumun inisiyatife güven ile desteğini gösterdiğini ifade etti

Çin'in son yıllarda yürüttüğü başarılı diplomatik ilişkilere değinen Wang, 2018 yılında Çin'in reformlara devam edeceğini söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in şu ana kadar 57 ülkeye ziyaret gerçekleştirdiğini ve Çin'de 110'dan fazla yabancı devlet liderini kabul ettiğini anımsatan Wang, bu faaliyetlerin dünyanın Çin'e yönelik anlayışını derinleştirerek, Çin imajını ve etkisini güçlendirdiği gibi, birçok küresel sorunun çözülmesine de kolaylık sağladığını kaydetti.

Çin-Afrika ilişkilerine yönelik değerlendirmede de bulunan Wang, Çin'in, Afrika ülkelerinin iyi bir kardeşi ve ortağı olarak, her zaman onların arzusu ve çıkarlarıyla ilgilendiğini bildirdi.

Wang Yi, basın toplantısında, Çin-Amerika Birleşik Devletleri ticari ilişkilerine yönelik bir soruyu yanıtladı. ABD denetleme kuruluşlarının Çin'in ürünlerine başlattığı idari soruşturmalarda, bu yılın başından itibaren bir artış eğilimi görüldüğünü ve ikili ticari sürtüşmelerin tırmandığını belirtti. Öte yandan ticari savaş tercihinin sadece tek tarafa değil, başkalarına da zarar verebileceğini dile getirdi.

Çin'in, ABD'nin uluslararası arenadaki yerine geçeceği yorumlarına da değinen Wang, bunun tamamen yanlış bir yargı olduğunun altını çizerek Çin ve ABD'nin birbirine rakip olmak yerine, ortaklık kurması gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi toplantıda ABD ile Kuzey Kore'ye çağrıda bulundu ve bir an önce temaslarda bulunarak, diyalog başlatılması gerektiğini söyledi. Kuzey Kore ve Güney Kore'nin, Kış Olimpiyatları'nda ortaya çıkan fırsatlardan faydalanmasının önemine dikkat çekti.

Wang toplantıda ayrıca, Çin'in modernizasyon gerçekleştirmek için uzun bir yol kat etmesi gerektiğine işaret ederek, ülkesinin ABD'nin yerini alma ihtiyacı ve niyetinin bulunmadığını ifade etti.

Wang Yi, yakın zamanda Rusya'da yapılacak seçimlere yönelik öngörüsünün ne olduğu sorusuna

"Rus halkı doğru tercihi yapacaktır" diyerek yanıt verdi ve seçimin Rusya Devleti ile halkı için çok önemli bir olay olduğuna vurgu yaptı. Çin'in Rusya ile olan ilişkilerin geleceğine her zaman güven duyduğunu bildiren Wang, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerinin çok sağlam olduğunu kaydetti.

Pek çok ülkeyle olan ilişkilere değinen Çin Dışişleri Bakanı, Çin-Japonya ilişkilerine yönelik olarak ise,  iki ülke ilişkilerinin devamlı olarak iyileşmesi halinde, üst düzey temasların doğal olarak devam edeceğini; böylece ikili ilişkilerde barış ve dostluğun hakim olacağını söyledi.

Yine çok sık gündeme gelen konulardan biri olan Güney Çin Denizi'ne yönelik açıklama yapan Wang Yi, Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarı korumak için Çin'in tutumunun net olduğunu ve gelecekte de böyle devam edeceğinin altını çizdi.

Wang Yi, Çin'in, Asya-Pasifik bölgesindeki iş birliğinin ve ekonomik bütünleşme sürecinin önemli bir katılımcısı olduğunu da vurgulayarak Çin'in kendi gelişmesi için daha elverişli bir dış ortam yaratırken, dünyadaki çeşitli ülkelerle el ele vererek insanlığın kader ortaklığını yaratacağını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, basın toplantısında son olarak 2018 yılında Çin'in düzenleyeceği dört önemli diplomatik etkinlik hakkında bilgi verdi.

Wang Yi, nisan ayında Hainan eyaletinde düzenlenecek yıllık Bo'ao Asya Forumu'nda Çin'in reform ve dışa açılma uygulamalarındaki başarılı deneyimlerin gözden geçirilerek, yeni dönemde reformların nasıl derinleştirileceği ve dışa açılmaların nasıl genişletileceğinin ele alınacağını söyledi.

Haziran ayında Qingdao'da Shanghai İş Birliği Örgütü Zirvesi'nin yapılacağını hatırlatan Wang Yi, "Shanghai Ruhu"nun geliştirileceği zirvede yeni üyeleri kabul eden örgütün, yeni kalkınma ve genişleme planı hazırlayacağını dile getirdi.

Wang, üçüncü olarak eylül ayında Beijing'de düzenlenecek Çin-Afrika İş Birliği Örgütü Zirvesi'nin, "Kuşak ve Yol" İnisiyatifi çerçevesinde Çin-Afrika kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerine yeni güç katması beklendiğine dikkat çekti.

Aralık ayında ise Shanghai'da ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın düzenleneceğini bildirdi ve bu fuarın yeni pazarlara açılmak için önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Tuğçe Akkaş / Çin

Video Link: https://www.youtube.com/embed/dOUJ9VneREQ