Çin İhracat Rakamlarında Rekor Yükseliş

Çin İhracat Rakamlarında Rekor Yükseliş

Çin Halk Cumhuriyeti sanayisi geçen yıl, istikrarlı büyüme ve yabancı sermayeli yatırımlar ile 30 trilyon yuan (4.4 trilyon dolar) seviyesini aştı. Raporlar, bu rakamın yüzde 6,6'lık büyüme oranında ulaşılan 90 trilyon yuan gayri safi yurt içi milli hasılanın üçte biri oranında olduğunu ortaya koydu.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknoloji Bakanı Miao Wei, geçen yıl ihracat verilerinde yüzde 6,2'lik artış yaşanırken, büyük sanayi kuruluşlarında şirket kârlarının yüzde 10,3 oranında artış gösterdiğini ifade etti. Miao ayrıca kâr marjlarının geçen yıl seviyesinin yüzde 0,11 oranında üzerine çıkarak yüzde 6,49'luk yükseliş yaşadığının da altını çizdi.

Miao düzenlediği basın toplantısında, sanayi sektörüne yapılan yatırımların 2,9 puanlık artışla yüzde 6,5 yükseldiğini gösterdiğini belirtti.

Gemi ve uçak üretim sektörlerinin yanı sıra yeni enerji araçları sektöründe de yabancılar için yatırım fırsatlarının artık mümkün olduğunu vurgulayan bakan, yabancı yatırımlardaki artışın 2018'de yüzde 22,9'luk yükseliş ile 41,2 milyar dolara ulaştığını kaydetti. 

Bakan Miao, Çin Halk Cumhuriyeti'nin sektörel büyümesine iç pazardaki internet araçlarını kullanarak devam edeceklerini belirterek, yeni enerji araçları, gemi üretimi ve kış sporları tesisleri yapımı için de destek verileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: China Daily