“Çin, dünyanın en gelişmiş film stüdyolarına sahip”

“Çin, dünyanın en gelişmiş film stüdyolarına sahip”
“Çin, dünyanın en gelişmiş film stüdyolarına sahip”
“Çin, dünyanın en gelişmiş film stüdyolarına sahip”

"Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?", "Neredesin Firuze?" ve "7 Kocalı Hürmüz" başta olmak üzere filmleriyle Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ezel Akay, CRI Türk Türkiye'de Özlem Karahan'ın konuğu oldu.

Türkiye'nin Çin'le ilk ortak yapım filmi olmaya aday yeni filmi "Aşçı ve Prenses"i anlatan Akay, Çin kültürü ve sinemasıyla ilgili gözlemlerini de CRI Türk Özel'de anlattı.

Başarılı sinemacı Türkiye, Çin, Fransa ve Hindistan'dan oyuncuların boy göstereceği projesinin dosyasının tamamlanıp yapımcılara teslim edildiğini müjdeleyerek, "Anadolu kervansaraylarından İran'a, Hindistan'a, Sincan'a ve Çin'in içlerine, Beijing'e uzanan bir yolculuk hikâyesi" olarak tanımladığı "Aşçı ve Prenses"i şöyle aktardı:

"Bu, oldukça eğlenceli bir proje. Bir yemek yolculuğu projesi ama fantastik bir evrende, İpek Yolu'nda geçiyor. Özellikle o yolun etrafındaki mitolojik hikâyeciklerden faydalanıyor. Selçuklu Dönemi'nde İskender adındaki bir Türkmen aşçı ile Çinli bir aşçı prensesin birbirlerinden nefret ederek başladıkları yolculuğu birbirlerine derinden bağlanarak bitirmelerini anlatıyor."

KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİNİN KÜLTÜR SANAT ÇALIŞMALARI ÖNEMLİ

Sinemanın dünyanın bir yanındaki hikâyeleri dünyanın öbür ucuna ulaştırma, dolayısıyla toplumları tanıştırıp yakınlaştırma özelliğine dikkat çeken Akay, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin kültür sanat alanındaki çalışmaların da bu anlamda oldukça önemli ve umut verici olduğunun altını çizdi.

DÜNYANIN EN İYİ BESLENEN HALKI ÇİNLİLER

Dünyadaki birçok bilimsel gelişmenin Çin'de antik çağ bilim insanlarının buluşlarıyla Batı'ya aktarıldığını ifade eden Akay, sık sık Çin'i ziyaret eden bir isim. "Dünyanın en iyi beslenen halkı" olarak nitelendirdiği Çinlilerin çok ucuza çok çeşitli ve kaliteli beslendiklerini gözlemlediği anlattı. Öte yandan Çin'in geleneklerin modernize edilmesi konusunda son derece başarılı bulduğunu da sözlerine ekledi.

ÇİN'İN DEVASA SİNEMA SEKTÖRÜ

Çin sinemasının büyük ve çok yüksek bütçeli filmlerden oluştuğunu anlatan Akay, komedi ve fantastik filmlere ilgilinin büyük olduğunu söyledi. Akay, dünyanın teknoloji merkezlerinden olan Çin'de bu yüksek teknolojinin film stüdyolarında da yerini aldığını, "Çin, dünyanın en gelişmiş film stüdyolarına sahip." diyerek belirtti.

Haber: Özlem Karahan

Video Link: https://www.youtube.com/embed/J8Q2I9pGghU