“CHP'nin Üç Atağı Ezberleri Bozdu ve İnanılmaz Bir Sinerji Yarattı”

“CHP'nin Üç Atağı Ezberleri Bozdu ve İnanılmaz Bir Sinerji Yarattı”

Sözcü Gazetesi yazarı Ümit Zileli, seçim sürecini ve adayları değerlendirdi. Zileli, CHP'nin gerçekleştirdiği üç atakla iktidar kanadının tezlerini bozduğunu belirterek, "birincisi, Onbeşler Harekâtı ile İYİ Parti'nin seçime sokulmaması planını, 15 milletvekilini bir anda İYİ Parti'ye üye olmalarını sağlayarak, önledi ve bu Cumhuriyet Tarihine bir demokrasi harekâtı olarak geçmiş olan müthiş bir ataktı. İkincisi; sıfır baraj ittifakını sağladı. Elini taşın altına koyarak, ana muhalefet olmanın avantajlarının bir bölümünden vazgeçti. Üçüncü atak da Muharrem İnce'dir" ifadelerini kullandı.

CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programının "Akşam Yorumu" bölümünde Ümit Zileli, CHP'nin 2014 yılında Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir rezaleti yaşadığını ve bunun sonucunda beş milyon seçmenin sandığa gitmediğini dile getirdi. İhsaoğlu'nun 2018 seçiminde oyunu Erdoğan'a vereceğinin altını çizerek, "bu sefer, bu üç atak hem ezberleri bozdu hem de inanılmaz bir sinerji yarattı" dedi.

"Birinci Turda En Çok Destekleyeceğim Adaydır"

Zileli, Muharrem İnce'nin Yalova'nın bir köyünde büyümüş, son derece sade bir yaşamı olan tam bir Anadolu insanı olduğunu ifade etti. Ümit Zileli İnce ile ilgili olarak şunları söyledi; "İnce, bu şekilde yetiştikten sonra, inanılmaz modern bir aileye geçmiş. Biri kız diğeri erkek olan, iki tane dünya güzeli çocuğa sahip. 15 yaşında afiş çalışmaları yaparak parti için çalışmaya başlamış ve bu yolda geçirdiği 39 senenin 16 senesinde de milletvekili olarak görev yapmış. Muharrem İnce buraya hak ederek geldi, çünkü parti meclisinde neredeyse oy birliğiyle hepsi İnce'yi işaret etti. Annesinin yaptığı açıklama da çok güzeldi "bugüne kadar Muharrem İnce benim oğlumdu, bundan sonra Türk Milleti'nin oğlu" dedi. Bir Anadolu Kadını da bundan daha güzel bir açıklama yapamazdı. Yolu açık olsun, birinci turda en çok destekleyeceğim adaydır. Ama ikinci tura kim kalırsa, onu destekleyeceğim çünkü artık bu zulüm imparatorluğunun gitmesi gerekiyor".

"MHP Diye Bir Parti Var Mı Artık?"

Muharrem İnce adaylığının açıklanması ardından Bahçeli'nin "MHP'ye husumet besleyen bir şahıs aday oldu" sözlerine Ümit Zileli, "bir dakika pardon, MHP diye bir parti mi var artık, kaldı mı öyle bir şey? Yani olmayan bir partiye nasıl husumet oluyor anlayamıyorum" ifadelerini kullandı. Zileli, Meral Akşener'in adaylığı hakkında da şunları söyledi; "MHP lideri hayatının en büyük günahını işleyip, insanların fişlenmesini istercesine bir FETÖ konusu attı ortaya ve çok sert bir tepkiyle karşılaştı ama ardından Meral Akşener'in evinin karşısındaki duvara bir yazı yazdılar "Her An Her şey Olabilir". Bundan bir hafta on gün kadar önce İYİ Parti'den İsmail Ok, böyle bir suikast ihtimalini zaten açıklamıştı. Eğer Akşener'in kılına zarar gelirse, Cumhur İttifakı, bunun altında kalır ve bir daha da ayağa kalkamaz. İYİ Parti'nin basın danışmasının yaptığı iki saatte 50 bin imza işte onları bu rüzgâr korkutuyor açıklaması doğrudur. Hatta panik halindeler, ama panik onları yanlış yollara götürecek. Türk Halkı çok duygusaldır, bir tarafın mağdur olduğunu gördükleri anda her şeyi bırakabilirler, bunu unutmasınlar".