CHP Milletvekili Yarkadaş: AKP İktidarının da Erdoğan'ın da Türkiye Diye Bir Derdi Yok

CHP Milletvekili Yarkadaş: AKP İktidarının da Erdoğan'ın da Türkiye Diye Bir Derdi Yok

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş iktidarın gündeminde muhalefetin en önemli simgesi olan CHP ve ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğuna ve saldırıların gittikçe arttığına işaret ederek, CHP'ye oy veren kesime gözdağı verilerek bu kesimin sindirilmek istendiğini savundu.

CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu 'Manşet' programına konuşan Yarkadaş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, gittiği her yerde yaptığı konuşmalarda kendi tabanına, eskiden yüzde 34 ya da 49 ile iktidar olurken, yeni sistemde, 50+1 almaları gerektiğini, dolayısıyla işlerinin daha zor olduğunu vurguladığını hatırlattı.

Yarkadaş, bunun da Erdoğan'ın önüne gelen kamuoyu araştırmalarının eski avantajlı durumlarının kalmadığının işaretlerini verdiğini ileri sürdü.

Yarkadaş, "dedikodu üzerinden siyaset yaparak, CHP'ye gözdağı verebileceklerini sananlar çok yanılıyor, bu son olanlar, CHP'ye karşı bir kumpasın kurulmaya çalışıldığının işaretleridir" dedi.

"TÜRKİYE'Yİ SEVMİYORLAR"

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP iktidarının da Erdoğan'ın da Türkiye diye bir derdi olmadığını belirterek, "Türkiye'yi sevmiyorlar" ifadesini kullandı.  

Barış Yarkadaş, AKP'nin İ-taksi adı verilen İstanbul'daki taksiler üzerinden 200 milyon liralık bir rant sağladığını ve hiçbir taksicinin i-taksiyi kullanmak istemediğini dile getirdi. AKP'nin 1 yılda tam 753 trilyonu yandaşlarına aktardığını belgeleriyle kendisinin ortaya koyduğunu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın 5 milyon liralık yeni aldığı Mercedes'e bindiğini, TRT'nin bir avukatının, kendisine verilen vekaleti kötüye kullanarak, TRT'nin 50 milyon lirasını alarak kaçtığından bahsetti.

Barış Yarkadaş, Adalet Kurultayının, Adalet Yürüyüşü'nden daha farklı bir tarzda gerçekleştirileceğini, Akademik tartışmaların halk diliyle yapılacağı bir program olacağını belirterek, Eğitimde Adalet, Mahkemede Adalet, Yaşamda Adalet, Çevre ve Adalet, Medyada Adalet gibi başlıklarla sekiz ana konunun masaya yatırılacağını ve bu sekiz konunun Çanakkale'de 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos arasında  iki konunun uzmanlar tarafından anlatılması sonrasında raporlanacağını söyledi.

"AKP'LİLERİN DÖRTTE BİRİNİNE GÖRE ADALET YOK"

Yarkadaş, yaptırdıkları araştırmalarda, halkın yüzde 76'sının Türkiye'de adaletin olmadığına inandığını gösterdiğini belirterek, bunun anlamının, AKP'ye oy verenlerin yüzde 25'inin de Türkiye'de adalet olmadığını düşündüğü olduğunu ifade etti.

Barış Yarkadaş, "şu anda 12 Eylül'ü arar bir hale geldik. Türkiye'nin dört bir yanından gelen telefonların listesini yapsam ve o yaşanan adaletsizlikleri, haksızlık ve zulümleri anlatsam, emin olun ki psikolojiniz bozulur" diye konuştu.