“CHP, ÇKP ile ortak projeler yapmaya hazır”

“CHP, ÇKP ile ortak projeler yapmaya hazır”

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, CRI TÜRK'e Türkiye-Çin ilişkilerini ve CHP'nin yerel yönetimlerde uygulayacağı çalışmaları değerlendirdi.

İşte Kılınç'ın açıklamaları;

Türkiye-Çin arasında Cumhuriyet Halk Partisi her zaman güven temelli ilişki kurmuştur. CHP bildiğiniz gibi Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ve liderliğini yaptığı bir partidir. Bu açıdan baktığımızda CHP'nin programı ve hedefleri yine kurucumuz Atatürk tarafından ortaya konmuştur ve CHP'nin politikaları bu çerçevede yürütülür. Burada da ülkeler açısından uluslararası ilişkilere bakış prensibimiz "Yurtta Sulha Dünyada Sulh"dur. Yani dünya barışının sağlanmasında çaba sarf etmektir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve bugüne kadar yürüttüğü politikalarla yine dünya barışının korunması dünya barışına katkı sağlanması yönünde gelişmektedir. Türkiye ile Çin arasındaki tarihi ilişkilere baktığımızda giderek gelişen dönem istenilen sevilerde olmasa bile giderek gelişen seyir işlemiştir.

Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti Asya'da yarattığı ekonomik potansiyel ve etki ile ve bu etkiyi dünya ölçeğinde yürütme biçimiyle dünya barışına dünya ekonomisine katkılar sağladığı gibi aynı zamanda güvenli bir dünya konusunda da önemli bir programa, önemli girişimlere önderlik yapan bir ülke konumundadır.

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin tarihsel ilişkilerini bugüne taşıdığımızda Türkiye ile Çin her anlamada iş birliğini geliştirmek dünya ekonomisine, barışına önemli katkılar sağlayabilecek noktadadır.

"'YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAYI' GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

CHP'nin 2015 yılında seçim stratejini ortaya koyarken "Merkez Türkiye" başlığıyla sunulan program aynı zamanda Asya ile Avrupa arasındaki ekonomik iş birliğinde Türkiye'nin çok önemli bir rol üstlenebileceği bu rolü yerine getirirken de Çin ile yapacağı iş birliğinin bu rolü güçlendireceği fikrinin üzerinden yürütülmüştür.

2019 yılına geldiğimizde CHP yerel seçimlerde çok önemli bir başarı kazandı. Türkiye'nin en önemli büyükşehirleri CHP'li Belediye Başkanları tarafından yönetiliyor. Hatta diyebiliriz ki, Türkiye nüfusunun %70'nin yaşadığı kentler CHP'li Belediye Başkanları tarafından yönetiliyor.

Gerek CHP'nin yerel seçimlerde edindiği başarı gerek yerel yönetimlerle ilgili yürüteceğimiz programlar ve amaçlar açısından baktığımızda yine CHP'li yönetimlerin, Çin Halk Cumhuriyeti yönetimleriyle yakın iş birliği içinde olması, birçok konuda ortak platform kurması, kentlerin yönetimi konusunda büyük ketlerin yaşadığı sorunlar ile bunlara ilişkin çözümlere dair Çin Halk Cumhuriyeti'nin uygulama ve birikimlerinden faydalanma. Bizim Türkiye'de İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere aşmayı düşündüğümüz gerek üretime yönelik ürün ekonomik geliştirme gerek kent sorunlarının çözümü gerek kent yoksulluğunun sorunun çözümü ile ilgili Çin Halk Cumhuriyeti'nin yerel yönetimleriyle ve hatta yerel yönetimleriyle bağlantılı merkezi birimleriyle yakın ilişkilerimiz aynı zamanda bizim Türkiye'de en büyük kentlerde sorunların çözümü noktasında önemli katkı sağlayacaktır. Bu konuda önemli olan Çin Halk Cumhuriyeti tarafının bu konudaki bakış açısıdır.

Biz CHP'liler olarak hem genel siyasi iktidarın Çin Halk Cumhuriyeti ile daha kurumsal daha şeffaf ve kazan-kazan modeline uygun, her iki tarafın çıkarlarının korunacağı ilişkilerin çok yönlü geliştirilmesinin hem Türkiye'ye hem bölgemize hem Asya hem dünyaya önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz.

CHP olarak genel merkezde "Yerel Yönetimler Koordinasyon Merkezi" kurduk. Önümüzdeki günlerde genel başkanımızın öndeliğinde "Yerel Yönetimler Çalıştayı" gerçekleştirilecek. Biz umuyor ve diliyoruz ki, Çin Halk Cumhuriyeti'nin yerel yönetimlerle ilgili birimleri, kurumları Türkiye'deki CHP'li belediyelerle çok yakın iş birliği içinde olsunlar. Hatta ortak projeler yapsınlar. Bu konuda projelerin finansmanı le ilgili Çin Halk Cumhuriyeti yatırımcı kuruluşlarından yararlanılarak Türkiye'nin gelişmesinde katkı bulunmasını Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki birikimlerle destek olsun diye umuyoruz.

ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ- CUMHURİYET HALK PARTİSİ İLİŞKİSİ

Çin Komünist Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin geçmiş dönemde ilişkileri oldu. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 2013 yılında Çin'e 100 kişilik heyetle özel bir davetle gitmişti ve çok yararlı görüşmeler yapılmıştı. Şimdi CHP'li belediyelerle daha somut adımlar atılabilir.  

Çin Komünist Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin aynı zamanda bir başka tarihsel benzerliği var. Dünyada halen yaşamakta olan ve parlamentolarda gücü olan ki, Çin Komünist Partisi Çin Halk Cumhuriyeti'nin iktidarında bulunan bir parti. CHP'de yerel yönetimlerde iktidar aynı zamanda genel yönetimde de ana muhalefet partisi. Dolaysıyla dünyanın eskimeyen bu iki partisine büyük görevler düşüyor. CHP tarafı bu konuda Çin Komünist Partisi ve Çin Komünist Partisi'nin yerel yöneticileriyle ortak projeler yapmaya hazırdır.