Cem Küçük: Sıfır Kilometre Bir Kabine Geliyor

Cem Küçük: Sıfır Kilometre Bir Kabine Geliyor

24 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri için siyasi partiler 600 kişiden oluşan aday listelerini YSK bildirdi.

AK Parti'nin aday listesini değerlendiren CRİ TÜRK yorumcusu ve Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, "AK Parti Milletvekili aday listesinin "Güçlü yönetim güçlü meclis" anlayışla hazırlandığını söylemek mümkün" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Haziran sonrası yepyeni bir Bakanlar Kurulu oluşturacağını düşündüğünü belirten Cem Küçük, siyaset ve iş dünyasından daha önce hiç bilinmeyen isimlerin kabinede yer alma ihtimali olduğunu söyledi.

Cem Küçük şöyle konuştu:

"Milletvekili listesinde yer almayan bakanlar Nihat Zeybekci, Mehmet Şimşek, Naci Ağbal, Faruk Özlü ve Ömer Çelik'in yeni dönemde kabinede olup olmayacağını zaman gösterecek.  

Berat Albayrak ve Süleyman Soylu'nun milletvekili listesinde yer alması da şaşırtıcı bir diğer konu. Binali Yıldırım'ın İzmir'den aday olması, belediye başkanı olacağı yönündeki iddiaları sonlandırdı. Yıldırım'ın yeni dönemde Meclis Başkanı olabileceği görüşü ağırlık kazandı.  

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın listelere önemli ölçüde hakim olduğunu ve şaşırtıcı hamleler yapabildiğini bir kez daha gördük. AK Parti Milletvekili aday listesinin güçlü yönetim güçlü meclis anlayışla hazırlandığını söylemek mümkün. Devletin daha aktif çalışacağı, içerideki ve dışarıdaki sorunların çözümünün daha hızlı sağlanacağı bir yönetim anlayışı benimsenecek.

Yeni sistemde meclis daha fazla önem arz edecek. Mecliste çoğunluğu alan Cumhurbaşkanını istediği gibi kitleyebiliyor. Erken seçime götürebiliyor, kanun yapma yetkisi var. Bu kanunlar Cumhurbaşkanının çıkaracağı KHK'ların da üzerinde. Yeni sistemde meclis daha etkin ve işlevsel olacak."

CHP'nin milletvekili aday listesini değerlendiren Cem Küçük, "Kemal Kılıçdaroğlu bazı isimler dışında partiyi ılımlı bir noktaya taşımaya çalışmış" dedi. 

AK Parti'nin 24 Haziran seçimi için Yüksek Seçim Kurulu'na teslim ettiği milletvekili aday listesinde 316 mevcut milletvekilinden 167'si listeye girdi, 149 isim yer bulamadı. Başbakan Binali Yıldırım ve 21 bakan ise listede yer aldı.