Cem Küçük: Meral Akşener Projesi Tutmadı, İyi Parti Ölü Doğdu

Cem Küçük: Meral Akşener Projesi Tutmadı, İyi Parti Ölü Doğdu

AK Parti-MHP ittifakının Güneydoğu'da olumsuz etki yaratacağı yönündeki iddiaları değerlendiren Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, bunun HDP'nin Güneydoğu'daki oy oranını biraz daha artırmak için yapıldığını söyledi. 

CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın sunduğu "Günün Yorumu" bölümünde açıklamalarda bulunan Cem Küçük, İYİ Parti ve Meral Akşener'in şu anki oy oranlarının bazı araştırma şirketleri tarafına şişirildiğini söyledi. 

"KÜRT SEÇMEN AK PARTİ-MHP İTTİFAKIN DESTEKLİYOR"

"AK Parti-MHP ittifakının Kürt seçmeni olumsuz etkileyeceği yönündeki yorumlar yanlış ve kasıtlı. Tam tersine bu ittifakın olumlu sonuçlar verdiğini 16 Nisan referandumunda gördük.  Referandum sonuçlarına Güneydoğu'nun önemli bir katkısı oldu.  İddia edildiği gibi bu ittifakın Kürt seçmen üzerinde olumsuz etkisi olsaydı referandumdan hayır çıkardı. 

AK Parti-MHP ittifakının Kürt vatandaşlarımızı dışlama gibi bir tavrı ve tutumu hiç olmadı. Devlet PKK ile mücadele ediyor. PKK'yı bitirmek için tüm imkanlarını seferber ediyor.  HDP'li belediyelere kayyumlar atandı, bazı şehirler yeniden inşa edildi.  Devlet yardım elini vatandaşa uzatıyor.  Burada ciddi bir işbirliği var. 

Kürt vatandaşların AK Parti-MHP ittifakından rahatsız olduğunu iddia edenlerin amacı, HDP'nin Güneydoğu'daki oy oranını biraz daha artırmak.  Diğer yandan bu bölgedeki oyları CHP ve İYİ Partinin adayına kanalize etmek gibi bir dertleri var. "

"MERAL AKŞENER PROJESİ TUTMADI, İYİ PARTİ ÖLÜ DOĞDU"

"Bazı araştırma şirketleri İYİ Partinin oy oranlarını şişiriyor.  Meral Akşener ve İYİ Partinin yüzde 15 ila 20'lerde çıkan oy oranı gerçekçi değil.  Sonuç böyleyse eğer bu, Türk siyasetinde kökten bir değişim anlamına geliyor. Buna ihtimal vermiyorum.  İYİ Partinin tanınma oranı bile yüzde 20'lerde değil.  Diğer yandan Meral Akşener tek başına bu potansiyelde değil. Güneydoğudan hiç oy alamıyor. Bu konuda algı operasyonu yapılıyor.  Şişirilmeden verilen gerçekçi sonuçlara bakıldığında İYİ Partinin oy oranın yüzde 2-3 aralığında. Bütün kamuoyu araştırmalarında ise AK Parti-MHP ittifakının oy oranının yüzde 55 ila 60 arasında olduğu görülüyor.  Sonuç itibariyle Meral Akşener projesi tutmadı, parti ölü doğdu.  Türk siyasetinde etkili olacağını söylemek çok zor."