Cem Küçük: İsrail, Tarihindeki En Kötü Adımı Attı

Cem Küçük: İsrail, Tarihindeki En Kötü Adımı Attı

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararını değerlendiren Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük "Dünyadaki hiçbir Müslüman, Kudüs'ün başkent olmasını kabul etmeyecektir. Bu kararın olumsuzluğunu bizzat Müslümanların anlatması lazım" dedi.

CRI TÜRK'te yayınlanan "Cem Küçük ile Günün Yorumu" bölümünde konuşan Küçük, Ortadoğu halklarının Filistin konusunda daha sert tepkiler vermesi gerektiğini belirterek medyanın bu konulardaki etkisine dikkat çekti.

Ortadoğu'da zor bir süreçten geçildiğini belirten Cem Küçük şunları söyledi:

"Türkiye dönem başkanlığını yürüttüğü İİT üzerinden etkili kararlar alabilir. Önemli olan bu kararların eyleme geçmesidir. Türkiye ile birlikte AB ülkeleri de hazırlanacak eylem planına destek verirse sonuç farklı olabilir. AB ülkeleri de Kudüs'te elçilik açar, ABD'nin kararını tanırlarsa zor bir süreç başlar.

Demokratik yollarla protesto hakkı kullanılmalı, dünya bu konuda duyarlı hale getirilmeli. Kudüs sadece Müslümanlar için değil Hristiyanlar için de kutsal.  Vatikan ve Papa bu konuda bir açıklama yapar mı ya da ABD'nin kararına saygı mı duyar bunu zaman gösterecek.

İsrail, tarihindeki en kötü adımı attı. Müslümanlar için ikinci kıble olan Kudüs kararının ardından tehlikeli başka adımlar da atabilir. Kudüs'ü aldıktan sonra "Mescid-i Aksa'yı kaldıracağız" diyebilir. Mescid-i Aksa ile ilgili alınacak bir karar büyük krizleri beraberinde getirecektir."

"DEVLETE MEYDAN OKUYANLARIN TÜRKİYE'DE BİR KARŞILIĞI YOK"

Sosyal medya üzerinden paylaşılan tehdit ve hakaret içerikli mesajlara dikkat çeken Cem Küçük şunları söylerdi:

"İntikam hırsıyla insanları tehdit etmenin bir mantığı yok. Devlete meydan okuyup PKK'yı savunmanın, bazı parti seçmenleri için "yarın devran döndüğünde hesap vereceksiniz. Gözünüzün yaşına bakmayacağız" gibi söylemlerin Türkiye'de bir karşılığı yok. Tehdit ve hakaret içerikli söylemlerde bulunanlar kimlerle mücadele ettiklerini iyi hesap etmeli."