Cem Küçük: Erdoğan-Bahçeli İttifakı Birilerini Tedirgin Ediyor

Cem Küçük: Erdoğan-Bahçeli İttifakı Birilerini Tedirgin Ediyor

MHP lideri Bahçeli'nin seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın destekleneceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, "Devlet Bahçeli iyi bir siyasi manevra yaparak birçok şeyin önüne geçti. Başka bir gündemi olmadığını, net olduğunu ortay koydu" dedi. 

CRI TÜRK FM'de yayınlanan "Günün Yorumu" bölümünde açıklamalarda bulunan Cem Küçük şunları söyledi:

"Türkiye'de konuşulan birçok konunun önüne geçti. Kendisi açısından da akıllı stratejik bir yol izledi, önemli bir siyasi adım attı. MHP lideri gizli bir hesabı olmadığını, Türkiye'den yana olduğunu, devletin ve milletin çıkarlarını sonuna kadar savunduğunu bir kez daha ortaya koydu. Muhalefet artık AK Parti ve MHP'nin adayının Erdoğan olduğu konusunda hemfikir. MHP lideri Bahçeli Erdoğan'a destek açıklamasıyla muhalefeti de bu yönde bir hamleye yöneltti.

CHP aday çıkarma konusunda şu ana kadar net bir tavır ortaya koymadı. Meral Akşener "Abdullah Gül aday olursa ben aday olmam ancak diğer türlü ben adayım" dedi.  Bu noktada CHP, Meral Akşener ya da Abdullah Gül'ü destekleyebilir. HDP ise Erdoğan karşıtlığı üzerinden hareket edecektir. Erdoğan'ın seçilmemesi noktasında gerekirse Abdullah Gül'ü, Meral Akşener'i ya da CHP'nin göstereceği bir adayı destekleyecektir. 

Erken seçim olacağı iddialarına ve Devlet Bahçeli'nin de bu amaçla açıklama yaptığı yorumlarına katılmıyorum. Hükümetin açıklamaları ve eldeki veriler erken seçim olmayacağını, seçimlerin planlandığı gibi vaktinde yapılacağını gösteriyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleneceğini söyledi. 

Devlet Bahçeli "MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir, MHP'nin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır. Başkaları gibi kamuoyunu bir takım 8 yapmaya çalışan ortama sürüklemeye gerek yoktur. İttifak olursa ittifakla, ittifak olmazsa kendi partisi olarak seçime girer. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Yenikapı ruhu ile hareket eder, Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alır" dedi. 

Son günlerde Cumhurbaşkanlığı için adı sıkça anılan Abdullah Gül'ün adaylığı konusunu değerlendiren Cem Küçük, "Gül bazı konulardan emin olursa aday olur" dedi. 

"ABDULLAH GÜL BUGÜNE KADAR NET POLİTİKA İZLEMEDİ"

"11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sanki gizli bir ajandası varmış gibi sinsice hareket ediyor.  Bu yüzden halktan teveccüh görmedi. Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı konusunda da bazı konulardan emin olursa aday olur. Son günlerde yapılan açıklamalara bakıldığında Abdullah Gül muhalefetin adayı olabilir. İYİ Parti, CHP ve diğer partilerin adayı olmayacak diyemeyiz. Gül, Saadet Partisinden aday olsa diğer muhalefet partileri destekler. HDP'nin de Gül'ü destekleyeceğini düşünüyorum. Geldiğimiz nokta itibarıyla Abdullah Gül sessiz kalmayacaktır."