Cem Küçük: Batı Kuzey Irak Konusunda İkiyüzlü Davranıyor

Cem Küçük: Batı Kuzey Irak Konusunda İkiyüzlü Davranıyor

Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, CRI TÜRK'te "Günün Yorumu" bölümünde gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Kuzey Irak referandumundan evet çıkmasının sürpriz olmadığını belirten Cem Küçük, "istenen ve beklenen bir sonuçtu" dedi.

Cem Küçük, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "ekonomik imkanları kestiğimiz zaman yiyecek ekmek bile bulamazlar" açıklamasının önemli olduğunu belirterek uygulanan ambargonun Türk ekonomisine zarar vereceği kanaatinde olmadığını söyledi. Küçük, "Türkiye bu kararı tanımadığı için çeşitli yaptırımlar uygulayacaktır ve referandumun sonucunda Barzani'nin alacağı kararlar önem kazanacak" dedi.

MHP lideri Bahçeli'nin "Devlet yönetiminden yapılan çelişkili açıklamalar Barzani'nin değirmenine adeta su taşıyor, bir taraftan da yaptırımlar uygulanacak deniyor ama şu ana kadar somut bir mücadele şuuruna maalesef dönüşemedi" sözleriyle hükümeti eleştirmesini haklı bulan Küçük, "kafa karıştırıcı bir durum olduğu doğru çünkü ekonomi bakanımız başka Cumhurbaşkanımız başka bir şey söylüyor ancak biz tabii ki burada Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediklerini baz alarak değerlendirme yapmalıyız" dedi.

"BATI KUZEY IRAK KONUSUNDA İKİYÜZLÜ DAVRANIYOR"

Batı'nın kapalı kapılar ardında Kuzey Irak referandumunu desteklediğini belirten Cem Küçük, "ikiyüzlü bir tavır içinde olan batı görünürde orada bir özerklik istemiyor. Halbuki bu kararı tüm batı destekliyor" dedi.

"BARZANİ REFERANDUMA GİTMESEYDİ İSTİFA EDERDİ"

Dün kendisine bölgeyi iyi bilen bir güvenlik uzmanının söylediğine göre, eğer Barzani bu referanduma gitmeseydi ya istifa ederdi ya da koltuğunu bırakmaya zorlanırdı, bu baskılardan dolayı da referandumu ertelememeyi tercih ettiğini düşündüğünü belirtti.

"TÜRKİYE FETÖ İLE MÜCADELEDE BAŞARILI"

FETÖ ile mücadelede Türkiye'nin büyük bir yol katettiğini belirten Cem Küçük sorunların tamamen bitmesinin beklenemeyeceğini, yurt dışında da çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. Küçük, "FETÖ'nün operasyonel anlamda beli kırıldı. Türkiye'ye büyük zarar verecek bir işlem yapabileceklerini düşünmüyorum" dedi.