Cem Küçük: 15 Temmuz'da Darbeye Direnmek Bir Şereftir, Onurdur

Cem Küçük: 15 Temmuz'da Darbeye Direnmek Bir Şereftir, Onurdur

Son çıkarılan 696 Sayılı KHK'da yer alan 121.maddeyi ve eleştirileri değerlendiren Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, maddenin yeterince açık eleştirenlerin ise kötü niyetli olduğunu söyledi.

CRI TÜRK yorumcusu Cem Küçük, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) yer alan "darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edenlere, resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın cezai sorumsuzluk" getiren maddede  "…bunların devamı niteliğindeki" cümle yerine "15 ve 16 Temmuz'daki eylemlerin bastırılması" ifadesi olsa kafa karışıklığı ortadan kalkar ancak bu ifade olmasa da çok net bir metin" dedi.

CRI TÜRK'te yayınlanan "Günün Yorumu" bölümünde açıklama yapan Cem Küçük şunları söyledi:

"Türkiye'de eğer tekrar darbe teşebbüsüne kalkışılırsa, buna direnmek suç olmayacağı gibi direnen insanların ceza almayacağının garantisi verilmeli. Bu maddeyle yapılmak istenen budur. Türkiye'nin bekasının tehlikeye düştüğü durumlarda halkımız direnmekten çekinmemeli. 

ABD yasasının 2. maddesinde bu konu açık bir şekilde belirtilmiş. Maddeye göre; seçilmiş bir başkanı devirme girişimde bulunanlara karşı, o partinin taraftarları milis güç oluşturabilirler. ABD'de Demokratlar Trump'a karşı sert eylemler yaptığında Cumhuriyetçiler 2. maddeye atıfta bulunarak milis güç oluşturabileceklerini söylediler. Bu söylemin ardından ABD sokaklarında eylemler sona erdi.  

15 Temmuz darbe girişimini bu millet büyük bir özveriyle bastırdı. Hayatını hiçe sayarak, şehit olarak bunu yaptı. 15 Temmuz'da darbeye direnmek bir şereftir, onurdur. Meşru hükümeti devirmeye kalkan, halka kurşun sıkan askerlere karşı direnmek, suç değil tam tersine kahramanlıktır. 

"15 Temmuz'da halk darbeye neden direndi, tanklar geçerken neden alkışlamadı" diye komplekse girenler var. Tuhaf giyimli adamlar, garip tipli insanlar ekranlara çıkıp haksız eleştiriler yapıyor. Maddeyi eleştirenlere bakıldığında çoğunun yeminli AK Parti ve Erdoğan düşmanı aynı zamanda halkın darbeye direnip bastırmasına tepki duyanlar olduğu görülüyor. Burada kötü niyet var. İstedikleri şey ise darbecilerin başarılı olması. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "15 Temmuz darbesine direnenler için cezai sorumluluk isteniyorsa bu alçaklıktır" ifadesi yerinde ve çok önemlidir. "15 Temmuz'da darbeci askerlere mukavemet eden ve darbecileri öldürenler de yargılansın" şeklinde düşünenler de darbecilerin yanındadır."

KHK ile getirilen yeni madde...

696 sayılı KHK ile Olağanüstü hal uygulamalarının uygulanmasına ilişkin 8 Kasım 2016'da çıkarılan yasanın 37. maddesine ek yapıldı.

Bu maddeye bir 'fıkra' ekleyerek şöyle denildi: "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."