Can Ataklı: Türkiye ile Suriye'yi Karşı Karşıya Getirebilirler

Can Ataklı: Türkiye ile Suriye'yi Karşı Karşıya Getirebilirler

Usta gazeteci Can Ataklı, Rusya'nın İdlib ile ilgili tutumunu değerlendirdi. Ataklı, Rusya'nın neden böyle hareket ettiğini sadece AKP iktidarının merak ettiğini ve ABD ile birlik ola arzusu içinde İdlib'e operasyon yapılmasına karşı çıktığımızı dile getirdi.

CRI TÜRK'te, Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet Programında Can Ataklı şu şekilde konuştu; "Rusya, Suriye rejimine yani Esad'a destek verdiği için artık ülkenin o bölümünün de temizlenmesini istiyor ki sonrasında da geri kalan yerlerle ilgilenecek. İdlib'te çok ciddi bir dinci terör yapılanması mevcut. Otuz binin üzerinde İşidçi, El Kaideci, El Nusracı terörist olduğu söyleniyor dolayısıyla burayı temizlemek istiyorlar. Burası temizlenince, tüm Türkiye sınırı, Suriye'nin ana merkezi olan Şam ve çevresi tamamen rahatlamış oluyor ve Esad kontrolüne geçmiş oluyor. Daha sonra da ABD işgalindeki doğuya doğru yönelerek Suriye herhalde bu konuda bir şeyler yapacaktır. ABD bu nedenle telaşlanıyor, Rusya da Suriye'nin bir an evvel toprak bütünlüğünü sağlanmasını herhalde amaçlıyor. Türkiye ne anlatmak istiyor aslında anlamıyorum, çünkü Suriye toprakları aslında işgal altında. Rusya, Suriye'nin davetlisi gibi orada, o da işgalci gibidir, ABD'nin sekiz dokuz tane üssü var ama biz Suriye'deki Amerikan işgaline ses çıkartmıyoruz da orada sen PYD'yi destekliyorsun diyoruz. Esas sorun Suriye'nin topraklarını işgal eden ABD, oradaki varlığını sürdürebilmek için, bizim terörist olarak nitelendirdiğimiz bir grubu orada taşeron olarak kullanıyor. İdlib olayı bittiğinde de gözler oraya dönecek. O zaman Türkiye, ABD ile karşı karşıya gelecek. Ayrıca Rusya, bizim de taşın altına elimizi koymamızı isteyecek, anladığım kadarıyla bizim sıkıntımız da bu. Suriye – Türkiye savaşı çıkartmadan bunu aşmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. İdlib sorunu bittiğinde kısa süreli de olsa, Türkiye ile Suriye'yi askeri olarak karşı karşıya getirebilirler. Çünkü Rusya da ABD de uzaklardan buraya gelen devletler, bu bölgedeki iki egemen güç Türkiye ve Suriye'dir o halde sorununuzu halledin diyerek geri çekilirse, kısa süreli de olsa bir çatışma çıkabilir. Sonuçları çok ağır olabilir. Üstün taraf biz de olsak, bunun uzun yıllar boyunca açacağı sorunlar ve kısa vadede neden olacağı tahribat beni çok ürkütüyor". 

"İki Komşu Birlik Olursak, Bu Sorunu Çözebiliriz"

Can Ataklı sözlerine şu şekilde devam etti; "Artık duygusallığı aşmalıyız ve kesinlikle Şam'la bağlantı kurulmalıdır. Altı yedi yıl önce başlayan bu sorunda, Türkiye'nin yanlış politikasını hep eleştirdiğimiz halde iktidar bunu kabul etmedi. Ancak şu anda, bu politikanın yanlış bir politika olduğunu kabul ediyor ancak bu kez de geri adım atamıyor. Erdoğan'ın gidip, Esad'la kucaklaşması gerekmiyor, sadece Türkiye'nin kesin bir şekilde artık Esad'ın Suriye'deki egemenliğini tanıdığını ve diplomatik tüm ilişkilerini onunla sürdüreceğini açıklaması bile dengeleri altüst edecektir. Şu anda özellikle ABD tarafından bölgede kullanılabilecek bir güç olarak görülen Türkiye, bu konuma pek de itiraz etmiyor. Bu nedenle endişem, ABD'nin Türkiye'yi Suriye'de bir savaşa sürmesidir. Türkiye tam tersine hareket etmelidir. Suriye, Türkiye'den destek alırsa, bir yabancı gücün daha desteğine ihtiyacı kalmayacaktır. İki komşu birlik olursak, bu sorunu hem terör hem de siyasi anlamda çözebileceğimize inanıyorum".