Can Ataklı: İstanbul CHP Adayı Şimdiden Belirlenmeli

Can Ataklı: İstanbul CHP Adayı Şimdiden Belirlenmeli

Usta gazeteci Can Ataklı, yerel seçimleri ve Cumhurbaşkanı'nın sözünü ettiği ittifakları değerlendirdi. Ataklı, ekonominin sıkıntılı gidişinin, şu anda tam olarak algılanmasa da zamanla iktidara yönelik bir tepkiye dönüşebileceği için ittifakların önemli hale geldiğini dile getirdi.

CRI TÜRK'te, Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan Can Ataklı şu şekilde konuştu; "Oy kaybettiğinizi düşünüyorsanız, elinizdeki kaleleri kaybetmemek için ittifaklar yapmalısınız. Bunun için de en uygun aday MHP, çünkü pek çok yerde iddiası yok. Dolayısıyla MHP de bir takım beklentilerinin karşılanması karşılığında, AKP ile ittifakı düşünebilir. MHP seçmeni de kendi adayının mesela İstanbul'da kazanma ihtimali olmadığını biliyor. Bugüne kadarki seçim sonuçlarına baktığımızda, MHP'nin İstanbul'daki herhangi bir ilçeyi alma ihtimali pek gözükmüyor. Ama imkânsız değil tabii ki, iyi bir aday çıkarır ve iktidar partisi ve muhalefet partisi de ekonomi nedeniyle çok yıprandığı için seçilebilir ama şu anda bu ihtimaller çok düşük görünüyor. AKP'nin de İstanbul Büyükşehir'i ya da kendisine bağlı başka belediyeleri kaybetme riski ortaya çıktığı için MHP ile ittifak yapması en azından psikolojik açıdan rahatlatacaktır. Kendi seçmeninden, kopmayı düşünen, öfkeli olan ya da oy vermek istemeyenlere partinin tekrar güçlendiğini ve onlarla devam etmenin en doğrusu olacağını hissettirecek olması açısından akıllıca düşünülmüş bir taktiktir".

"CHP'nin Akıllı Bir Siyasi Parti Olarak, Bu Durumun Önüne Geçmelidir"

Ataklı, yerel seçimlerde CHP'nin durumunun karmakarışık olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti; "CHP asla ittifak yapmayacağız diyor, ben de neden diye sorduğumda, Dursun Çiçek'in CHP'nin HDP ile ittifak yapabileceğini söylemesi üzerine CHP, bunun onlara zarar verdiğini belirterek, külliyen ittifaka karşı olup, asla kimseyle ittifak yapmayacaklarını söylüyorlar. Neden? İYİ Parti'yle veya Saadet Partisi'yle ittifak yapabilir. Ayrıca HDP de yasal bir parti, AKP onlara terörist dediği için CHP'nin bize de terörist der kaygısını çözemiyorum çünkü AKP sana zaten terörist diyor, teröristlerle berabersin, PKK'cısın ve hatta cemaatçisin diyor. CHP, doğuda belli bir bölgede HDP ile ittifak yapacağını açıklasa bence oy kaybetmez, bugüne kadar bunlar söylendi diye CHP'den kopan yok. Aynı şekilde, inançlara saygı paniği nedeniyle gösterdikleri dinsel bazı tepkiler de oy kazandırmadı. Son seçimlerde hiç partisine bakmadan, aritmetik hesap yaparak yüzde onu geçebilsin ve AKP 80 milletvekili daha fazladan meclise sokamasın diye HDP'ye oy verdi. Bunu yapan seçmen, CHP'nin HDP ile ittifak yaptığı için neden gitsin? CHP seçmeni, PKK'ya terörist diye bakıyor, tüm Kürtler'e terörist gözüyle bakmıyor. Ancak, AKP'nin söylemi nedeniyle, sanki HDP'ye oy veren altı yedi milyon insan da teröristmiş gibi bir anlam ortaya çıkıyor. CHP'nin akıllı bir siyasi parti olarak bu durumun da önüne geçmesi gerekir. Bir ülkede bir partiye oy verenlerin tamamını terörist, onlarla konuşanları da terör destekçisi olarak kabul etmek, en büyük bölücülüktür. CHP korkusuzca HDP ile ittifak yapacağını açıklasa, oy kaybetmez sadece AKP'nin sesi daha da yükselir ama bir süre sonra onlar da seslerini kısmak zorunda kalırlar, çünkü sadece HDP'ye tek başına edilen ağır hakaretlerin tepkisi ile aynı olmaz. 15 milyon oy alan bir partiyi kervana kattığınız zaman, onun toplumsal bir tepkisi olur ve iktidar böyle bir tepkiyi göze almak istemez".

"Sadece El Sıkılan Etkisiz Son Dakika Ziyaretleriyle Oy Kazanılamaz"

CHP'nin İstanbul adayının şimdiden belli olması gerektiğini belirten Can Ataklı,  bu adayın da hemen İstanbul'da yapacaklarını anlatmaya başlaması gerektiğini ifade etti.  Ataklı, milletvekilinden farklı olarak, belediye başkanının daima halkla iletişim içinde olması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi; "Son dakikada yine herkesin oy vereceği biri arayışı ile bir panik başlayacak ama öyle biri yok. O kişiyi partinin yaratması gerekiyor, bunun da tek yolu; şimdiden adayı belirleyip, adayın İstanbul'da neler yapacağını anlatarak tüm halka dokunmaya başlamasıdır. İstanbul'dan başlayarak, tüm büyük kentlerdeki adayların belirlenmesi ve bu kişilerin sadece gezip el sıkışması değil, halkla bütünleşmesi, çok önemli. Şimdiden belediye başkanının katıldığı tüm etkinliklere onlar da katılıp, halkla konuşarak, planlarını, doğruları birebir anlatmalı. Son dakikada yapılan etkisiz ziyaretlerle oy toplanamaz".