Çalı, Holifest'i CRI TÜRK'e Değerlendirdi

Çalı, Holifest'i CRI TÜRK'e Değerlendirdi

Bollywood İstanbul Etkinlikleri Kurucu Direktörü Oktay Çalı, CRI TÜRK'te Haber Artı programının stüdyo konuğu oldu.

2012 yılından beri Hint kültürüne dair tüm öğeleri Türkiye'deki Bollywood severlere ulaştıran Oktay Çalı, Hindistan'a olan merakının Bollywood filmleriyle başladığını, keşfetme sürecinde bir tutkuya dönüştüğünü söyledi.

2010-2012 yılları arasında sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen Bollywood severler ile çeşitli etkinlikler düzenleyerek Hint kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını belirten Oktay Çalı, iki ülkenin kültürel anlamda benzerlikler taşıdığını vurguladı.  Çalı, İnsan ilişkileri ve yemek kültürünün benzer özellikler taşıdığını bu bağlamda iki ülke insanının birbirine yakınlık duyduğunu söyledi. 

"Bollywood İstanbul Etkinlikleri Sosyal Medya Grubu" 7 bine yakın aktif üyesi ile çalışmalarını sürdürüyor. 

"TÜRKLER HİNDİSTAN'I BOLLYWOOD FİLMLERİ İLE SEVDİ"

Bollywood sinemasının üç önemli ismi Aamir Khan, Shahrukh Khan ve Salman Khan'ın filmlerinin izleyici üzerinde uzun soluklu etkiler bıraktığını belirten Oktay Çalı, "verilen sosyal mesajlar ve aşkın en saf haliyle anlatılması izleyiciyi yakalayan önemli faktörler. Filmlerde oluşturdukları bir kalite var. İnsani duyguları besleyen öğeler öne çıkıyor. Bu faktörler sadece Türkiye'de değil dünya genelinde bu üç ismin sevilmesini sağladı. Hint sinemasının birçok örneğinde bunu görmek mümkün" dedi.   

"NİSAN'DA ANKARA, İSTABUL VE İZMİR'DE HOLİFEST DÜZENLEYECEĞİZ"

Holi Hindistan'da Nepal takvimine göre Mart ayında düzenleniyor.

Oktay Çalı, Hindistan'da düzenlenen festivalde Hinduizm'e ait ritüeller olduğunu bu nedenle Türkiye'de Nisan ayında ve sadece eğlence konseptiyle düzenlediklerini belirtti.

Holifest bu yıl İstanbul'un dışında Ankara ve İzmir'de de düzenlenecek. 

HOLİ NEDİR?

Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması baharın gelişinin müjdecisi.

Festival adına yaraşır bir şekilde gerçekleşiyor; Hint halkı rengârenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürüyor daha sonra ise birbirlerinin vücutlarına atıyorlar. İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeliyor.