“Bronzlaşmayı Hiçbir Şekilde Önermiyoruz”

“Bronzlaşmayı Hiçbir Şekilde Önermiyoruz”

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programına konuk olan Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özlem Karadağ Köse, yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan güneş ışınlarının zararları ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Güneşten korunmanın şart olduğunu hatta sadece yazın değil, kışın da güneş ışınlarından korunmak gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Özlem Karadağ Köse, "Sadece yazın değil, kışın da güneşten korunmak gerekiyor. Çünkü sadece güneş ışınlarının değil, görünür ışığın da lekelere neden olduğu biliniyor ve yaşlandırıcı etkileri var. " dedi.

Koruyucu kremlerin seçiminde dikkatli olunması gerektiğine vurgu yapan Köse,  30 faktörlü kremlerin yeterli olduğunu,  30 faktörün altındaki kremlerin pek fazla korumadığını, 30 faktörün üstündeki kremlerde de çok fazla farklılık görülmediğini ifade etti.

Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmanın "melanosit" denen, deriye renk veren hücrelerin uyarılmasına, bunun da bronzlukla sonuçlanmasına neden olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Özlem Karadağ Köse, bronzluğun aslında istenilen bir şey olmadığına dikkat çekti.

Köse, "Bronzluk cilt tonunun koyulaşmasıdır. Lökalize olarak bazı bölgelerde daha fazla ton artışı olabilir. Özellikle hamile hastalarda bu lekelerde artış olabilir, onların daha fazla korunması gerekir. Özellikle ciltte lekeler varsa daha fazla dikkat etmek gerekir. Bronzlaşmak uzun dönemde ciltte yaşlanmaya neden olabildiği gibi cilt kanserine yatkınlık yaratabilir." diye konuştu.

Güneşten korunmak için 10:00-13:00 saatleri arasında güneşe çıkmamak gerektiğini söyleyen Köse,  muhakkak güneş koruyucu kullanmak gerektiğini, koruyucuların etkinliğinin 2-3 saat süreyle olduğunu dolayısıyla yinelemek gerektiğini ifade etti.

Köse, son olarak bronzlaşmak üzere tercih edilen bir alternatif olan solaryum ile ilgili çok fazla çalışma yapıldığına ve zararlarının güneş ışığından çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/QKGn4I25nmA