“Bilinçsiz yapılan sülük ve hacamat tedavisi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor”

“Bilinçsiz yapılan sülük ve hacamat tedavisi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor”

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programının bu haftaki konuğu Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp GETAT Uygulamaları Uzmanı Dr. Sinan Taşbaş oldu. Dr. Sinan Taşbaş, geleneksel ve tamamlayıcı tıp ile ilgili bilgiler verdi.

Dr. Taşbaş, "Geleneksel Tıp, birkaç sene öncesine giden tedavileri içine alır. Akupunktur, hacamat ve sülük tedavisi gibi… Tamamlayıcı tıp ise modern tıp usulleriyle geliştirilmiştir, ozon terapi gibi…" dedi.

HACAMAT TEDAVİSİNDE MERDİVEN ALTI YERLERE DİKKAT!

Hacamatın hiçbir hastalık olmadan sadece detoks amaçlı senede iki defa ilkbahar-sonbahar mevsimlerinde yapılabileceğini ifade eden Dr. Taşbaş, "Hacamat, vücudumuzdaki damarlardan sızıp dokunun içine çöken toksin ve ağır metallerin vücuttan atılmasıdır. Hacamatı bir teknisyen yapıyorsa orada bir hekimlik yoktur. Hacamatta dikkat edilmesi gereken; uygulayan kişinin mutlaka bakanlığın tanımlamış olduğu sertifikası olan bir doktor olmasıdır. Hastalar, ucuz diye merdiven altı yerlere gitmesinler. Özellikle muhafazakâr bayanlar, muhafazakâr görüntülü yerlere gitmesinler, uzman bir hekime gitsinler." dedi.

SÜLÜK KAN EMEREK DEĞİL, VÜCUDA ENZİM VEREREK TEDAVİ EDİYOR

"Sülüğün ağzında üçlü bir yapı var. Üçlü bir diş sistemiyle ısırıyor, daha sonra kanı emiyor. Almanya'da bir yasa maddesinde sülük, hayvan olarak değil, tedavi edici bir ajan olarak sayılıyor." diyen Dr. Sinan Taşbaş, sülüğün, emdiği kandan çok vücuda verdiği enzimlerle tedavi ettiğini söyledi.

Sülük tedavisi yapılan merkezin önem arz ettiğinin altını çizen Dr. Sinan Taşbaş, "Tedaviyi kim yapıyor, sülük nereden getiriliyor? Bu da önemli. Bu tedaviyi evde kendileri yapanlar ise çok büyük risk alıyor. Bilinçsiz yapılan sülük tedavisi kangren, hepatit, AIDS gibi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca sülük tedavisi kanama bozukluğu olan kişilere uygulanmaz." açıklamasında bulundu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/bbEDgSksMLU