Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Onur Yaman: Gençliğinize Güvenmeyin

Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Onur Yaman: Gençliğinize Güvenmeyin

Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Onur Yaman, CRI Türk FM'de yayınlanan "Doktorla Randevu" programında omurga sağlığına ilişkin bilgiler verdi.

"Omurga Sağlığı" başlığı altında yer alan bel ağrısının insanların hastaneye başvurma nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığına dikkat çeken Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Onur Yaman, "Her insanın bir dönemde beli ağrır ve doktora gitmek zorunda kalır. Omurga neden önemli? Çünkü vücudun çatısı. Bizi esas taşıyan yapı; omurga. Şu aşamada ona ne kadar dikkat ederseniz ileride de ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçersiniz. Şimdi ne kadar omurgaya yatırım yaparsanız ilerleyen dönemlerde de o kadar rahat edersiniz." ifadelerini kullandı.

"Gençliğinize güvenmeyin"

Omurga sağlığının yaşlılıkta önem kazandığını ancak genç yaşlarda da vücudu doğru kullanmak gerektiğini, aksi halde omurga rahatsızlıklarının genç yaşlarda da ortaya çıkabileceğini belirten Doç. Dr. Onur Yaman, "Ağır bir yük kaldırırsanız ilerleyen yaşı beklemez. Bunun gibi yanlış hareketler, bel ağrıları, bacak ağrıları, karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir. Gençliğe güvenmemek lazım." dedi.

"Cerrahi en son seçenek"

Herhangi bir omurga rahatsızlığı şikâyetiyle başvuran hastanın öncelikle şikâyetleri, muayene bulguları ve ileri tetkiklerin uyuşup uyuşmadığına bakıldığını ifade eden Doç. Dr. Onur Yaman, hastaya öncelikle istirahat verildiğini, buna ek olarak ağrı kesici ve kompres önerildiğini söyledi. Yaman, "Her beli, boynu, sırtı ağrıyan hastayı hemen ameliyat etmiyoruz. Öncelikle cerrahisiz yöntemlerle tedavi ediyoruz. Ağrılar geçtikten sonra fizik tedaviye yönlendiriyoruz. Bunu süresi 8-12 haftadır. Bu süre içinde ağrılar geçmemişse o zaman cerrahi uygularız. Ancak idrar kaçırma ile bacakta kuvvet kaybı varsa ilk ve acil tedavi yöntemi cerrahidir." diye konuştu.

"Ameliyat sonrası daha dikkatli olunmalı"

Hastanın ameliyat sonrası eski alışkanlıklarını geride bırakarak, yaşam şeklini değiştirmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Onur Yaman, "Hasta ameliyat sonrası yaşam şeklini değiştirmeli, çünkü tekrar nüksedebilir. Artık orası ameliyatlı bir bölge, dikkat etmelisiniz. Hastalarda genellikle ameliyat sonrası 'eskisi gibi iş yapamayacağım' düşüncesi oluşur. Ancak zaten iş yaptığınız için o hale geldiniz. Biz, 'hastalar daha çok iş yapsın, daha fazla ağırlık kaldırsın' diye değil, yaşam kalitesi artsın diye ameliyat ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Ev İşi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Özellikle ev işi yapan ev hanımlarına uyarılarda bulunan Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Onur Yaman, temizliğin eğilerek yapılmaması gerektiğini, örneğin; halı silmenin yanlış bir hareket olduğunu belirterek, yer silme işleminin bir sopa yardımıyla yapılmasını önerdi.