Beyaz Saray'ın Boş Masaları ve Ödenmemiş Faturaları

Beyaz Saray'ın Boş Masaları ve Ödenmemiş Faturaları

Hükümet tatil boyunca kapalı kalırken, Başkan Trump Beyaz Saray'da kendisini haftanın büyük bölümünde sıcak tutan ağır silahlı korumaların neşesi dışında tek başına kalmaktan şaşkınlık duyduğunu ifade etti.

Yeni Yıl'ın hemen ardından "Onlara el sallıyordum. Hayatımda hiç bu kadar çok silahlı adam görmemiştim. Gizli servis ve ordu. Hepsi harika insanlar." dedi.

Trump'ın Noel masalı, yönetimi ve Meclis arasındaki ilişkilerin 5,7 milyar dolarlık sınır duvarı parası tartışmaları nedeniyle haftalar süren bir açmaza düştü. Beyaz Saray su faturasını ödemeyi bıraktı.

İşleri patronlarının fotokopi makinesini çalıştırmak gibi angaryaları içeren bazı çalışanların masaları, Batı Kanadı'nda boş duruyor.

Bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, binayı çevreleyen kapılarda giriş-çıkışları denetleyenlerden kimlikleri kontrol eden memurlara kadar, Trump'ın bu kadar etkilendiği Gizli Servis ajanları, ücretsiz çalışıyor. Kurumdaki bir yetkiliye göre, Gizli Servis'teki herkes aynı durumda.

800 bin federal çalışanın banka hesaplarına maaş çekleri yatmıyor, bu kısmi kapatmanın acısı Amerika'nın her köşesinde hissediliyor.

Ancak geçen hafta çok sayıda yönetim yetkilisi, hükümetin kapanmasına rağmen hâlâ birçok rutin işin yapılmaya devam edildiğini vurguladı.

Kapıcılar çöpleri boşaltıyor ve ofisleri süpürüyorlar. Donanma tarafından işletilen Beyaz Saray yemekhanesi, yemek servisi yapıyor.

Yetkililer, normalliği vurgularken, uzun kapanma sürecine maruz kalanlar, hükümetin kapalı olmasının, daha az kişi ile önemli politika kararlarının hayata geçirilmesinde kaçınılmaz bir yavaşlama dahil olmak üzere Beyaz Saray personeli üzerindeki geniş etkileri konusunda da uyarıda bulundular.

Eski ABD Başkanları Barack Obama'ya iletişim direktörlüğü yapan ve Clinton'ın Beyaz Saray'da eski bir çalışanı olan Jennifer Pamlieri, "İnsanların, ne kadar yalıtılmış hissettiğinin farkında olduğunu sanmıyorum" diyor. Palmieri ayrıca daha önce deneyimlediği iki hükümet kapatmanın aklında sıra dışı anlar olarak kaldığını çünkü böyle bir durumda etrafta çok az insan olduğunu, risklerin ise çok yüksek olduğunu ifade ediyor.

2013 yılında, Obama yönetimi zamanında gerçekleşen hükümet kapatma boyunca kendisinin ve diğer işçilerin kendi yiyeceklerini getirdiklerini, ara sıra aç muhabirleri makarnalar ile masa çekmecelerinden çıkan peynirlerle doyurduklarını ve kendi çöplerini kendilerinin attığını hatırlıyor.

Palimeri'ye göre en büyük sorun, kendi çöpünü boşaltmak değildi. Bu fikrini, "Bir mücadeleyi kazanırken diğer politikalarınızı, hatta uzun vadede kendi siyasi sermayenizi zarara uğratabilirsiniz." sözleriyle açıklıyor.

Operasyonun merkezinde, asla geri çekilmemenin önemini vurgulayan başkomutan olarak duran Trump, tüm bunlar olurken, bu mücadelenin ne kadar süreceğinin umurunda olmadığını belirtti.

Bunlar olurken, Başkan'ın bazı çalışanları ücretsiz izne çıkarıldı.

Tüm bunlar, Obama'nın konuşmalarının eski metin yazarı Cody Keenan'a tanıdık geliyor. 2013'teki hükümet kapanışı sırasında West Wing'deki ofisine gidip gelmeye devam ettiğini ancak birçoğu bitişikteki Eisenhower Genel Müdürlük Binası'na yerleştirilen diğer metin yazarları dahil diğer pek çok personelin bunu yapamadığını hatırlıyor.

"Takımlarımız çok sert vurdu" diyor Keenan. "Konuşma yazarlarım ücretsiz izne çıktı ve kapanma sona erene kadar yasal olarak birbirimizle temasa geçmemiz yasaklandı. Ücret almadan çalışmak, özellikle henüz hiçbir birikimi olmayan genç çalışanlar için oldukça zordu ama yapılabilecek hiçbir şey de yoktu." diye ekliyor.

Federal çalışanlar, şimdilik alamadıkları ücretlerini bir noktada geri alacaklarına güveniyorlar ancak sözleşmeli işçiler farklı bir sonuçla karşı karşıya kalabilir. Genel Hizmetler İdaresi sözcüsüne göre, federal çalışanlar olarak kabul edilen tesis yöneticileri ile bazı ofislerdeki temizlik görevlileri ve bakım işçileri çalışmaya devam ediyor ancak sonunda ücretlerini alıp almayacakları bile kendilerine söylenmiş değil.

Ajans sözcüsü Amanda Osborn ise, ödemelerinin sözleşmenin yükümlülüklerine göre belirleneceğini vurguluyor.

İşçilere ödeme konusunun yanı sıra, Beyaz Saray'daki diğer pratik meseleler de şimdilik başıboş bırakıldı.

WAMU haber sitesinde yer alan bilgilere göre, kapatmanın ardından gelen günler, Hazine Departmanı yöneticileri Washington'ın su kuruluşu olan DC Water'a federal hükümetin üç aylık su faturası olan 16,5 milyon dolarlık faturasını tam olarak ödeyemeyeceği bildirdi ve bu da bir müşterinin suyunun hangi noktada kesilebileceği konusunda DC Su Kurulu ile aralarında canlı bir tartışmaya yol açtı.

DC Water sözcüsü Vincent Morris, "Beyaz Saray'ın suyunu kapatmıyoruz" derken, bekleyen ödeme miktarı ise 5 milyon dolar.

Uzun süreli kapanmalar, Beyaz Saray için başka nedenlerden dolayı felaket olabilir.

Daha önce bu kadar uzun süren bir hükümet kapatma sırasında, Bill Clinton, Batı Kanadı'nın boş bir köşesinde Monica Lewinsky adlı genç bir stajyere yaklaştığında, kendisini görevinden edecek olan uzun bir yola da sokmuş oldu. Gereksiz çalışanlar eve gönderildi, ücretsiz stajyerler işe alındı ve geri kalanı acı tarih oldu.

Obama yönetimi, stajyerlerin kapanma sırasında işe gelmelerini yasakladı ve üst düzey bir yetkiliye göre, Trump döneminin Beyaz Saray stajyerleri henüz çalışmaya başlamadı.

Başkanlık uçağında yanına Beyaz Saray'dan hayatları yasa dışı göçmenlik belasından etkilenmiş sınır güvenlik görevlileri ile buluşmaya gittiği Teksas'a, hâlâ çalışmaya devam eden bir avuç insan aldı.

Kaynak: The New York Times International Edition - Katie Rogers