Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi Değerlendirmesi Süper Spor Saati'nde Yapıldı

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi Değerlendirmesi Süper Spor Saati'nde Yapıldı

Hayri Hiçler'in hazırlayıp sunduğu 'Süper Spor Saati' programında, Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Beşiktaş'ın grupta neler yapabileceği konuşuldu. Canlı yayında gazeteciler, Faik Gürses, Haldun Domaç, Hakan Gündoğar değerlendirmelerde bulundular.

Hayri Hiçler: İlk 4 hafta namağlup bir Beşiktaş ligde. Galatasaray Antalya'ya bir toslayınca puanları 10'ar olarak zirveyi paylaştılar. Morali yerinde; ama ligden önce bu gece çok önemli bir sınavımız var; Lİzbon, Porto. Beş galibiyet almış, kalesine gol bile düşmemiş Porto karşısında acaba Beşiktaş, geçen yıl yine 13 Eylül akşamı Benfica'dan kurtulduğu gibi (1-1'le dönmüştü Talisca'nın son dakika golüyle) böyle bir başarıya imza atabilir mi? İş çok zor mu diyorsunuz?

Faik Gürses: Zor iş; ama şöyle bakalım. Beşiktaş en güçsüz kadrosuyla beraber 10 yıl önce oynadığı tüm Avrupa kupası maçlarında en zarif, en güçlü, en dirençli takıma karşı yine gol atmıştı, 3-1 mağlup olmuştu; ama yine de gol atmıştı. Şu analizi yaptım, Beşiktaş'ın dışarıda 0-0 kaldığı maç hemen hemen yok gibi. Yani Beşiktaş, dışarıda hangi teknik direktörün elinde olursa olsun, hangi kadro yerleşiminde olursa olsun hep gol atan bir takım olmuştur. Bu akşam da Beşiktaş belkiş yenilecektir. Porto tabi maçın başlangıcında favoridir. Beşiktaş yenilse bile, rakibe gol atacak bir oyun biçimine sahip. Tabi bu oyun biçimini bireysel güçler ortaya koyacak. Yani Talisca'nın ölü topu, Oğuzhan'ın oynadığı takdirde mükemmel pasları Quaresma'nın olayı, belki Quaresma'nın yerine girerse Lens'in atakları, belki Cenk'in acımasız şutlarıyla gelecek golleri. Beşiktaş daha önce yenildi belki Porto'ya ama; Beşiktaş2ın bu akşam ben Şenol Güneş'in beklediği, o arzu ettiği, geçen sene ritmini bulan bir Beşiktaş'ı ben bu akşam güçlü Porto önünde göreceğimizi tahmin ediyorum.

Hayri Hiçler: Aboubakar'ın elbette Beşiktaş'ta gördüğü cezadan dolayı Porto'yu cezalandırması da ilginç bir durum. Bir avantajdır değil mi? Beş maçta beş gol atmış ligde çünkü.

Faik Gürses: Yüzde yüz avantajdır. Gomez'le Aboubakar'la çalıştıktan sonra Şenol Güneş'e biraz Negredo'nun yavan geldiğini düşünüyorum. Çok Premier Lig maçını izledim, bana Beşiktaş santraforu gibi gelmiyor. Diğer oyuncuların Aboubakar ve Gomez'le olan irtibatlarını ben şu ana kadar aldığı süre itibarıyla Negredo'da görmedim. Beşiktaş bir santrafor parasını boşa atmış durumda.

Hayri Hiçler: Beşiktaş'la ilgili son bilgileri alalım. Nasıl bir kadroyla sahaya çıkacak bir sıkıntı var mı, takımın morali nasıl?

Hakan Gündoğar: Sabah saatlerinden itibaren Atiba Hutchinson'ın ağrıları nedeniyle bu karşılaşmada oynayamayacağı bilgileri sosyal medyada çok fazla yayılmıştı. Atiba Hutchinson, Şenol hoca görev verdiğ takdirde bu akşam ilk 11'de olacaki oynayabilecek durumda. Şu anda Napoli'de ki havanın aynısı var. Çok güçlü takım, kaybederiz, 1 puan bizim iyidir düşüncesiyle gitmiştik; ama o maçı kazanmıştık. Aynı hava şu anda burada Porto'da bulunuyor. Takımda herkesin morali çok yüksek. Quaresma, ekstra motivasyon durumunda. Şüphesiz buradan yetişti, burası için çok önemli bir yıldız, her önüne gelenle burada sarmaş dolaş oldu. Herkes çok seviyor Quaresma'yı; ama onunda bir hesabı var şüphesiz Porto'yla. 

Hayri Hiçler: Portekiz basınında nasıl yorumlar çıktı mesela. Farklı Porto galibiyeti bekleyenler de var mı?

Hakan Gündoğar: Hayır, hiç öyle bir şey yok. Daha gerçekçi bakıyorlar olaya. Neden? Dün konuştuğumuz Portekizli gazeteci arkadaşlar şunu söyledi: "Evet, beş maçta kalesinde gol dahi görmedi Porto; ama Porto'dan daha iyi bir takım Beşiktaş. Çünkü, elinde Pepe ve Quaresma'sı var." ifadeleri var. Şunu söylüyorlar, Porto'nun burada oynadığı takımlar sizin liginizdeki ikinci lig takımlarına bile eş değer takımlar değil, diyorlar. Porto'nun, sizin daha önce 2-0 mağlup olduğunuz Porto'yla alakası yok, takımın en büyük yıldızı Aboubakar oynamıyor, diyorlar.

Hayri Hiçler: Kadroyu nasıl sıralayacaksınız?

Hakan Gündoğar: Kalede Fabri, Adriano, Pepe, Tosic, Caner. Önlerinde Atiba, Oğuzhan, Talisca. Sağ açıkta Quaresma, solda Ryan Babel. Forvette Cenk Tosun 11'iyle çımasını bekliyoruz.

Hayri Hiçler: Ne bekliyorsunuz bu gece? Porto'nun ligde arka arkaya beş maç kazanmış olması, kalesinde gol görmemiş olması nasıl etkileyecek?

Haldun Domaç: Biz yine ülke olarak meselelere çok farklı yaklaşım içerisindeyiz. Mesela Porto'yu bu grubun sonuncusu falan ilan etmeye başladık. Bu tabi bir görüştür ama Porto'nun Şampiyonlar Ligi'nin gediklilerinden olduğunu unutuyoruz gibi geldi bana. Porto takımının istediği kendi ülkesindeki rakiplerinin zayıf olduğunu dikkate alalım, beş galibiyet ile gol yememiş bir takım olduğunu unutmayalım. Ben Porto'yu kendi açısından en iyi noktalardan birinde görüyorum. Beşiktaş'ı da olması gerekenin henüz yüzde 50'sinde 60'ında görüyorum. Bundan beş hafta sonrayı konuşuyor olsaydık farklı şeyler söyleyebilirdim. Beşiktaş kadrosunun yerli yerine oturduğunu söyleyebilirdim. Umutsuz muyuz, enseyi karartalım mı? Tabi ki değil. Beşiktaş'ın da en az rakibi kadar önemli yıldızları var. O bireysel yıldızlar sahneye çıktığı andan itibaren farklı şeyler olacak; ancak özellikle dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı söylemem gerekiyor. Savunma kurgularında birlikte oynama alışkanlıkları var. Bizim için en tehlikeli bölge sağ bekimiz. Orada Adriano oynayacak. Bursaspor maçında iyi bir prova vermedi. Onların da en güçlü hücuma çıktığı yerlerden biri Brahimi ve arkasından Telles ile yaptıkları bindirmeler. Oyun liderliğini yapan Oliver Torres'in 20 milyon Euro'ya oraya geldiğini unutmamak lazım. Perreira'da çok önemli bir oyuncu, orta alanda bütün dengeleri kendi lehine çeviren bir oyuncu.

Hayri Hiçler: Yani siz maçı hiç de öyle kolay, rahat puan alınacak bir maç olarak görmüyorsunuz anladığım kadarıyla?

Haldun Domaç: Deseler ki; bu maçı oynamayalım, biz bir beraberlik verelim, alın gidin. Ben razı olurum açıkçası.