“Belirsizlik, Mutsuzluk Sebebidir”

“Belirsizlik, Mutsuzluk Sebebidir”

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın 2017 yılı verilerine göre; 65 yaş üstü bireylerin daha mutlu olduğu ortaya çıktı.

CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programında araştırma sonucunu değerlendiren Psikolog Kaniye Cantürk Ayer, "Hayatta birçok şeyi tecrübe etmiş insanlar, küçük şeylere üzülmenin çok da iyi olmadığını, bazı takıntıların gelip geçici olduğunu  test edip görüyor. Ufak şeylerle mutsuz olmamayı öğreniyorlar" dedi.

Kaniye Cantürk Ayer; "65 yaş üstü  kesim hayttaki tüm gelişim aşamalarını yaşayıp, kendini gerçekleştirme aşamasına ulaşmış bireylerden oluşuyor.  Hayatta birçok şeyi tecrübe etmiş insanlar, küçük şeylere üzülmenin çok da iyi olmadığını, bazı takıntıların gelip geçici olduğunu  test edip görüyorlar. Ufak şeylerle mutsuz olmamayı öğreniyorlar. 65 yaş üstü bireyler daha trajik ve travmatik durumlar olduğunda mutsuzluk yaşıyor.

Türkiye'de son yıllarda sosyal ve ekonomik alanda yapılan iyileştirmelerin 65 yaş üstü bireylerin yaşam kalitesini artırdığını da söyleyebiliriz." dedi.

"BELİRSİZLİK, MUTSUZLUK SEBEBİDİR"

Psikolog Ayer konuşmasına şöyle devam etti; Gençler için hayatta hep bir belirsizlik söz konusu. "Üniversite sınavını kazanabilecek miyim,  meslek sahibi olabilecek miyim, iyi bir evlilik yapabilecek miyim, birini sevebilecek miyim" sorularının cevabı muamma ve bunlarla ilgili ciddi beklentiler var. Hayattan beklentisi yüksek olan genç nüfus, daha telaşlı ve mutsuzluğa eğilimli.

Diğer taraftan eğitim seviyesi yükseldikçe beklenti artıyor, bu da beraberinde mutsuzluğu getiriyor. Beklentiler hayat ile paralel seviyede olmalı. 

Hedefi olmayan insan, mutsuz olur. Hedefler insanı hareketlendirip heyecanlandırabildiği gibi mutsuz da edebilir. Bu noktaya dikkat edilmeli. Hayal kurulmalı ama beklentiler dengeli bir seviyede tutulmalı. Hayatta az şeyle mutlu olmayı bilmek gerekiyor."