Beijing'de Bir Manastır

Beijing'de Bir Manastır

Lama Tapınağı veya Yonghe Tapınağı Çin'in başkenti Beijing'de bulunan bir Budist tapınağı. Dongcheng'de yer alan tapınak, Tibet Budizmi'nin Gelug mezhebi ile ilişkili. Bugün sizlere hem yerli hem de yabancı turistlerin Beijing'de en çok ziyaret ettikleri bu önemli tapınaktan söz edeceğim.

Yonghe Tapınağı da olarak bilinen Lama Tapınağı, Beijing'in kuzeydoğusunda yer alıyor. Buraya "Barış ve Uyum Sarayı" da deniyor. Şu an Tibet Budizmi için kullanılan bir tapınak ve manastır olan Lama Tapınağı, Tibet Budizminin dünyadaki en büyük manastırlarından kabul ediliyor.

1694'te kurulan Lama Tapınağı, ilk zamanlarda Çin'in son hanedanı olan Qing Hanedanı'nın 3. İmparatoru Yongzheng'in tahta çıkmadan önce oturduğu saraydı. Yongzheng, imparator olup, Yasak Kent'e girdikten üç yıl sonra, burası tapınak olarak kullanılmaya başlandı. İmparatorluk geleneklerine göre, imparatorun yaşadığı yerde onun ardından başkası oturamazdı. Ayrıca Yongzheng'in 1735'te ölümünün ardından, tabutu da burada saklanmıştı.

Qing Hanedanı döneminde, yöneticilerle Tibet arasındaki ilişkiler de giderek gelişti ve Tibetli dini yöneticiler, Beijing'e birçok kez ziyarette bulundu. Tibet'teki dini yöneticiler Dalai Lama ve Banchen Beijing'e geldiklerinde, Yonghe Sarayı'nda kalırlardı. 1744 yılından itibaren ise burası Lama Tapınağı olarak anılmaya başlandı.

Lama Tapınağı, çok geniş bir alan üzerinde yer alıyor. Bu alanın kuzey güney doğrultusunda uzunluğu 480 metreyi buluyor. Güneydeki ana kapıdan girildiğinde, kuzeye doğru, peş peşe beş ana hol sizi karşılıyor.

Tapınağın ana kapısının ön tarafında mutluluk, altın ve kum anlamlarına gelen Çince karakterler yazılı. Arkada ise, bir Budistin Buda'ya dönüşmesi için on aşamadan geçmesi gerektiğini ifade eden bir cümle yer alıyor.

Tapınağın içinde yer alan ve insanları koruduğuna inanılan dört heykel, buradaki dikkat çekici noktalardan biri. Hint Budizmine göre, yerküre; dört ögeden yani altın, ağaç, su ve ateşten oluşmuştur. Dört koruyucu heykelin, ayaklarının altında aptallık, aşk, israf ve açgözlülüğü temsil eden dört ruhun bulunduğuna inanılmaktadır. Bunlar, Budizmde yasaklanan davranışlardır.

Tapınağın ortasındaki salonda, bir gülen Buda heykeli yer alıyor. Gülen Buda heykelinin arkasında, Weituo adlı küçük bir heykel daha var. Tapınağın içindeki salonlarda başka heykel ve tabletler de bulunuyor. Bunlarda Tibet Budizmi ve gelişiminin yanında, tapınağın tarihçesiyle ilgili bilgiler de veriliyor.

Birçok turistik mekânda olduğu gibi, Lama Tapınağı'nın da içinde, dinlenebileceğiniz alanlar bulunuyor. Tapınakta hediyelik eşya satın alabileceğiniz bir yer ve kafeterya da var.

Lama Tapınağı'nda içeri girdiğiniz andan itibaren şüphesiz en çok dikkat çeken şey tütsü yakan ve yan yana dua eden insanlar. Bazıları diz çökerek bazıları ellerinin önünde kavuşturararak bazıları ise eğilerek dua eden çok sayıda insan görmeniz mümkün. Çin'de bulunduğum süre içinde gezdiğim diğer tapınaklarda bu görüntü ile karşılaşmadım. Lama Tapınağı'nda dua eden insanlar ve samimiyetleri kesinlikle gözden kaçmıyor.

Buda heykellerinin önünde, muz ve elma gibi meyveler yer alıyor. Bunlar, Buda'dan dilekte bulunan Budistlerin sundukları armağanlar oluyor. Tapınakta çok sayıda Buda Heykeli var ancak hayranlık uyandıran devasa boyuttaki heykelden insan gözlerini alamıyor.

Lama Tapınağı içinde birkaç sergi var. Bu sergileri görmek için sırada beklemek gerekiyor zira büyük bir ilgi olduğunu hatırlatmakta yarar var. Tütsülerin havaya dağıttığı koku, insanların samimiyet içinde dua edişi ve mistik havasıyla bu tapınak Beijing'de ziyaret edilmesi gereken en özel yerlerden biri. Beijing'e yolunuz düşerse Lama Tapınağı'na birkaç saatinizi ayırmayı sakın unutmayın.

Haber: Tuğçe Akkaş / Çin

Video Link: https://www.youtube.com/embed/hNL1AQaVLuM