Beijing Buluşması 'Kuşak ve Yol' Projesinin Ruhuna Uymuştur

Beijing Buluşması 'Kuşak ve Yol' Projesinin Ruhuna Uymuştur

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'dan Özel Açıklama

"Beijing Buluşması 'Kuşak ve Yol' Projesinin Ruhuna Uymuştur"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, CRI Türkçe'ye özel açıklamalarda bulundu.

Bakan Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Çin'e yaptığı seyahat sırasında, bir kültürel iş birliği anlaşmasının imzalandığını söyledi. Bu anlaşma çerçevesinde, Türkiye ve Çin'de karşılıklı olarak kültür merkezleri açılacağını dile getiren Avcı "İki ülke birbirlerine kültürlerini tanıtmak için bu merkezlerde yapılacak her türlü faaliyete destek verecek. Karşılıklı yazarlar arasında eserlerin çevrilmesi konusunda iş birliği yapılacak. Konserler, tiyatro oyunları ve mümkün olduğu kadar ortak öğrenim televizyon dizisi ve sinema filmi üretim dönemi gerçekleştirilecek" dedi.

Gerçekleştirilecek faaliyetler için çok uygun tarihi bir zeminin söz konusu olduğunu kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı "Bu zemin de İpek Yolu'dur. Zaten, Beijing buluşması 'Kuşak ve Yol' projesinin ruhuna da uymuştur. Türkiye Çin'de başlayan Tarihi İpek Yolu'nun Avrupa'ya açılan kapısıdır. Doğu'nun Batı'ya, Batı'nın da Doğu'ya açıldığı kapı olması itibariyle, bu konuda çok birikimi olan bir ülkedir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin İpek Yolu üzerinde yer alan, Türki Cumhuriyetleri'yle ortak olarak geliştirdiği UNESCO projelerine karşılık başka ortak projelerin de söz konusu olduğuna dikkati çeken Bakan Avcı "Çin ile de kurgulamayı başlattıkları UNESCO girişimi var. Biz buna da aynı şekilde katkıda bulunmak istiyoruz. Medyada özellikle televizyonlarda son zamanlarda, karşılıklı tanıtım programlarında ciddi bir artış var. Biz de burada yayınlatılacak olan TRT Kültür kanalında bu konuda ciddi programlar tasarlıyoruz." değerlendirmesini yaptı.