Aytun Çıray: “En Büyük Güvencemiz; Türk Milleti'nin Şaşmaz Sağduyusu ve Vicdanı”

Aytun Çıray: “En Büyük Güvencemiz; Türk Milleti'nin Şaşmaz Sağduyusu ve Vicdanı”

İYİ Parti Genel Sekreteri, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İYİ Parti'nin seçim stratejilerini ve değerlendirdi. Çıray, İYİ Parti'nin ortaya çıkış sebeplerine değinerek, "Adalet ve Kalkınma Partisi 16 yıldır iktidarda ve ne yazık ki hiçbir muhalefet partisi, bu partiyi yıkabilecek bir performans ortaya koyamadı. Bunun sonucunda da adeta öğrenilmiş bir çaresizlik ortaya çıktı ve Türk seçmeni seçimlere nasılsa Adalet ve Kalkınma Partisi ve Erdoğan kazanacak diyerek gitti. Fakat İYİ Parti'nin kurulmasıyla beraber, tüm dengeler değişti. Bunun nedeni de Türk siyasetinde iki ana damardan biri olan merkez ve merkez sağ adlı bir siyasi gelenek tasfiye olmuştu 2002'den beri. Dolayısıyla bugüne kadar, sahil kesimlerinde yaşayan seküler kısım Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy verirken, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yaşayanlar da büyük oranda Adalet ve Kalkınma Partisi'ni tercih etti. Ancak 16 yılda Ak Parti iktidarı, beklenen performansı elindeki büyük güce rağmen gösteremedi. Kurulduğundan bu yana Türkiye'nin kalkınma hızı ortalaması, tüm koalisyonlara, darbelere ve fakirlik yıllarına rağmen, yüzde beş nokta iki olarak gerçekleşirken, Ak Parti yönetimindeki Türkiye'de ortalama dört civarında kaldı. İşsizlik çift haneli rakamlara ulaştı, genç işsiz oranı yüzde yirmi sekiz, ayrıca da çevresindeki ülkeler ve dünya ile kavgalı bir ülke görünümünde" ifadelerini kullandı.

"BU GELENEK KAVGACI DEĞİLDİR, DEMOKRASİYE BAĞLIDIR"

CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programında Aytun Çıray, milletin artık o eski merkez ve merkez sağ siyaseti tekrar taleb etmeye başladığı sırada, Meral Akşener'in hem bir lider olarak hem de İYİ Parti'yi kurarak ortaya çıktığını dile getirdi. Çıray şunları söyledi; "bu gelenek kavgacı değildir, demokrasiye bağlıdır, yatırımcıdır, üreticidir, geçmişte olduğu gibi fabrikalar kurarak tüm enerjisini buralara harcar. Bu gelenek aynı zamanda işsizlere iş bulan, özellikle çiftçi ve esnafa büyük katkılarda bulunmasıyla tanınır. İYİ Parti'nin çıkıp hızla yükselmeye başlaması nedeniyle birden bire iktidar partisi ve onun küçük koalisyon ortağının talebiyle bir erken seçim değil, süper baskın seçim gündeme geldi. Buradaki iki hedeften biri, İYİ Parti'nin önlenemez yükselişini durdurmak, diğeri de gittikçe kötüye giden ekonominin ortaya çıkaracağı acıları seçim sonrasına erteleyebilmekti. Partimizin en temel misyonu, Türkiye'de yıkılmakta olan hukuk devletini, bir kardeşlik anayasasıyla, güçledirilmiş mutlak kuvvetler ayrılığını sağlayarak, Türkiye'yi çağdaş dünyada olduğu gibi demokrasiyle yönetilmek. Bir ülkede demokrasi ve hukukun üstünlüğü yoksa, o ülkede insanlar mutlu olamaz ve hukukun garantisi olmayan bir yerde yatırım yapılamaz. İYİ Parti'nin yükselişine engel olamadıkları için Yüksek Seçim Kurulu kararıyla seçime sokmamaya çalıştılar. Onu da CHP ile demokrasi iş birliği yaparak başardık, ardından milletin imzalarıyla genel başkanımızın aday gösterilmesi aşamasında da çok üzücü bir şekilde, saray koalisyonunun küçük ortağı, Akşener'e oy vermeye gidenler arasında Fetöcüler vardır diyerek, milleti tehdit etti. Ama halk bunu ciddiye almayarak altı saat içinde 100 bin imzayı vererek Akşener'i aday gösterdi".

"ZOR ŞARTLARDA MÜCADELE EDİYORUZ AMA ŞİKAYETÇİ DEĞİLİZ"

Aytun Çıray, seçim sonucuyla ilgili olarak; "Yıllardır siyasetin içinde olan biri olarak sokağın nabzını iyi tutabildiğimi düşünüyorum ve benim inancıma göre Meral Akşener, birinci turu yüzde otuzun üzerinde bir oy ile aşacaktır. İkinci turda da kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı olacaktır. Ben bu nedenle Sayın Akşener'e "Müstakbel Cumhurbaşkanımız" diyorum" ifadelerini kullandı.

Çıray, Türkiye'de medya özgürlüğü olmamasının ötesinde, İYİ Parti'ye tam anlamıyla bir ambargo uygulandığını belirterek, Meral Akşener'in adaylığını açıklarken yaptığı tarihi denebilecek konuşmayı sadece sosyal medya aracılığıyla duyurmaya çalıştıklarını ifade etti.  Aytun Çıray, " zor şartlarda mücadele ediyoruz ama şikayetçi değiliz, demokrasi mücadelesi kolay bir iş değildir. Bunları aşacağımıza eminiz ve buradaki en büyük güvencemiz; Türk Milleti'nin şaşmaz sağduyusu ve vicdanı olacaktır" şeklinde konuştu.