Avrupa'da yaşayan Çinli kadınlar İstanbul'da bir araya geldi

Avrupa'da yaşayan Çinli kadınlar İstanbul'da bir araya geldi
Avrupa'da yaşayan Çinli kadınlar İstanbul'da bir araya geldi
Avrupa'da yaşayan Çinli kadınlar İstanbul'da bir araya geldi

Avrupa'da Yaşayan Çinli Kadınlar Derneği kuruluşunun 14. yıl dönümü etkinliği İstanbul'da gerçekleştirildi. Etkinliğe, derneğe bağlı olan Fransa, İngiltere, İtalya, Belçika, İspanya, Hollanda, Portekiz, Yunanistan, İrlanda, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Romanya, Slovakya, İsveç, Danimarka ve Türkiye dâhil olmak üzere 30 ülkede yaşayan Çinli kadınlar katıldı.

2005 yılında Avrupa yaşayan Çinli kadınların kültürel ve sosyal birlikteliklerini güçlendirmek amacıyla kurulan dernek 14. yıl dönümü etkinliğinde çeşitli Avrupa ülkelerinden 450 kadın ile İstanbul'da ilk defa bir araya geldi. Avrupa'da pek çok etkinlikte bir araya gelen dernek üyeleri çeşitli kültürel faaliyetleri ile öne çıkıyor. Çoğu Avrupa ülkesi tarafından desteklenen faaliyetler Çin kültürünü yakından tanımak isteyen yabancılara fırsat oluşturuyor. Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping mart ayında İtalya'ya düzenlediği ziyarette, dernek üyeleri ile de bir araya gelerek toplu fotoğraf çektirmişti.

Avrupa'da Yaşayan Çinli Kadınlar Dernek Başkanı Ling Shengchi, derneğin 2005 yılında kurulurken sadece Avrupa yaşayan Çinli kadınları bir araya getirmek amacıyla kurulduğunu söylerken, "Derneğimiz kurulduktan sonra Çinli kadınların kültürümüzü ve sosyal yaşantımızı yansıtmak adına büyük bir rol üstlendiğini fark ettik. Daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti'ni ve kültürümüzü en iyi şekilde yaşadığımız ülke halklarına yansıtacak faaliyetlere başladık." dedi.

Türkiye'yi daha önceki yıllarda birkaç defa ziyaret ettiği belirten Ling, "Türkiye'yi çok seviyorum. Türk insanları çok samimi ve güler yüzlü. İstanbul'un benim için özel bir yeri var. Havası ve iklimi muhteşem. Bu yıl Türkiye'de yaşayan dernek üyelerimizle irtibata geçip burada bir araya gelmekten çok mutluyum." diyerek sıcak mesajlar verdi.

Öte yandan Türkiye'de yaşayan dernek üyesi Shuangyan Zhou ise, dernek sayesinde Türkiye'de ve Avrupa'da yaşayan Çinli kadınlar ile bir araya geldiğinin altını çizerek, "Türkiye'de yüzden fazla Çinli kadın ile bu dernek çatısı altında kendimizi yalnız hissetmedik. Yaklaşık 5 yıldır Türkiye'de yaşıyorum. Türkiye büyüleyeceği bir tarih ve kültüre sahip. Ayrıca Çin ile çok fazla benzer kültüre sahip olduğunu gördüm. Bugün Türkiye'de Ramazan Bayramı çocuklara şeker ve harçlık yapmaları için para veriliyor. Çin'de de Bahar Bayramında benzer şekilde aile bireyleri bir araya gelip çocuklara Çincede 'hongbao' denilen kırmızı zarflar içinde harçlık veriyor." ifadeleri ile ile iki ülke arasındaki benzer kültür ögelerine değindi.

Haber/Fotoğraf: Mehmet Emre Öztürk