Asya Uzmanı Kadir Temiz, CRI TÜRK FM'de Kuşak ve Yol'u Değerlendirdi

Asya Uzmanı Kadir Temiz, CRI TÜRK FM'de Kuşak ve Yol'u Değerlendirdi

Asya Uzmanı Kadir Temiz:

"Kuşak ve Yol Türkiye'ye yatırım imkanları sunacak"

Boğaziçi Üniversitesi Asya Araştırmaları Merkezi Uzmanı Kadir Temiz, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Türkiye'ye alternatif yatırım imkanları sunacağını belirtti. Temiz, ekonomik kalkınmanın inisiyatifin en önemli ayağı olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin de ekonomisini çeşitlendirmeye çalıştığını söyledi.

CRITÜRK FM'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuşan Temiz, Türkiye'deki siyasi iradenin konuya çok sıcak baktığını ifade ederek, "medya ve STK'lar çok ciddiye aldı. Mevcut siyasi istikrar devam ettiği sürece Türkiye projeyi sahiplenecek" diye konuştu. Temiz, ayrıca bu inisiyatifin sosyal ve kültürel ilişki zemini oluşturacağı görüşünü dile getirdi.

Temiz, 2013 yılından beri konuşulan Kuşak ve Yol inisiyatifinin ekonomik olarak öne çıksa da siyasi hedefleri de olduğunu anlattı. Temiz, "Dünya kamuoyu ilk defa böyle bir proje ile karşılaştı. Bu sadece ticaret ve enerji ile açıklanamaz, ilgili coğrafyalardan siyasi bir karşılığı da olacak. Güvenlik konusunda da önlemler olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bunu bir süreç olarak niteleyen Temiz", ilk defa 2013'te açıklandı; 2015'te Asya Altyapı Yatırım Bankası ile kurumsallaştı, 2017'de uluslararasılaştı; 2019'da da zirvenin ikincisinin yapılacağı açıklandı. Yavaş yavaş daha somut içeriğe bürünecek" dedi.